Kujawsko-pomorskie szkółki kolarskie
W naszym regionie funkcjonuje 37 szkółek kolarskich, w każdej z nich trenuje co najmniej 15 młodych adeptów kolarstwa. Ich działalność współfinansuje Urząd Marszałkowski. Nasze szkółki zaprezentowały się 20 września na toruńskiej Motoarenie, podczas imprezy kolarskiej „W pogoni za Mają i Majką, szukamy następców Kwiatka”.
– W regionie inwestujemy nie tylko w rozbudowę bazy sportowej, ale również w projekty wspierające aktywność fizyczną mieszkańców. Szczególnie zależy nam na zachęceniu do uprawiania sportu jak największej liczby dzieci i młodzieży – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Projekt Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich realizowany jest już piąty sezon. W tym roku na realizację zadania samorząd województwa przeznaczył 180 tysięcy złotych. Łącznie od 2015 roku wsparliśmy działanie szkółek kwotą 780 tys. z budżetu województwa.
W Kujawsko-Pomorskiem działa 37 szkółek kolarskich, funkcjonujących na terenie 29 gmin i 11 powiatów. W każdej ćwiczy co najmniej 15 młodych adeptów kolarstwa z roczników 2005-2008. Udział w szkółkach jest wstępem do uprawiania kolarstwa w profesjonalnych klubach. W ramach projektu wszyscy uczestnicy wyposażeni zostali w sprzęt – rowery, kaski i stroje. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów kolarstwa i odbywają się 2 razy w tygodniu w okresie kwiecień-grudzień.
Działające w regionie szkółki zaprezentowały się 20 września podczas imprezy „W pogoni za Mają i Majką, szukamy następców Kwiatka” na toruńskiej Motoarenie, gdzie odbyły się wyścigi pokazowe. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Cezary Łączkowski (TKK Pacific Toruń) – mistrz świata juniorów w kolarstwie torowym oraz Kacper Walkowiak i Michał Gałka (UKS Copernicus Toruń) – mistrzowie Europy juniorów w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Samorząd Województwa reprezentowali przewodniczący Sejmiku Ryszard Bober oraz radny Jacek Gajewski – przewodniczący komisji sportu i turystyki sejmiku województwa.
Wśród współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski partnerskich programów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży są także lekcje pływania w ramach programu Umiem Pływać – w 2018 roku skorzysta z niego 8,3 tysiąca dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych (więcej). Kolejne programy sportowe skierowane do młodych to „Lekkoatletyka dla każdego” oraz program rozwoju i upowszechniania koszykówki.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
24 września 2018 r.