Aktualności

Kujawsko-pomorskie samorządy w sieci

Kujawsko-pomorskie samorządy w sieci

Samorząd województwa, powiaty oraz gminy Kujaw i Pomorza budują wspólnie regionalny system elektronicznej administracji. Prawie gotowy jest już wojewódzki geoportal z mapami oraz wieloma rejestrami i ewidencjami. Stan zaawansowania przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza” będzie tematem zaplanowanych na ten tydzień spotkań z przedstawicielami samorządów lokalnych w Urzędzie Marszałkowskim. 

– Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli usprawnić komunikację między instytucjami samorządu terytorialnego w naszym regionie. Wprowadzenie elektronicznych narzędzi ułatwi też załatwianie urzędowych spraw oraz dostęp do informacji przedsiębiorcom i mieszkańcom województwa – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Projekt „Infostrada Kujaw i Pomorza – usługi w zakresie e-administracji i Informacji Przestrzennej” składa się z dwóch obszarów: e-administracja oraz System Informacji Przestrzennej.

Dobiega już końca budowa internetowego, szeroko pojętego systemu informacji przestrzennej (SIP) – z mapami, zdjęciami lotniczymi, planami zagospodarowania przestrzennego, rejestrami nieruchomości i decyzji lokalizacyjnych, spisami placówek oświatowych i wykazami koncesji na poszukiwanie i wydobywanie kopalin, a także wieloma innymi ewidencjami. Rejestry  prowadzone przez samorządy różnych szczebli trafią do jednej funkcjonalnej bazy. Wartość przedsięwzięcia to 15,4 miliona złotych. W kwietniu, kiedy zakończy się jego budowa, w sieci znajdą się 142 urzędy administracji publicznej. Więcej na ten temat tutaj.

  • Lista partnerów SIP w tutaj
  • Lista rejestrów i ewidencji objętych projektem SIP w tutaj.

Trwają też prace wdrożeniowe w ramach obszaru dotyczącego e-administracji. Ta część projektu obejmuje budowę Wojewódzkiej Platformy Wymiany Informacji (e-Urząd) i portalu regionalnego do błyskawicznej komunikacji między urzędami a mieszkańcami, wdrożenie oprogramowania do elektronicznego obiegu dokumentów, uruchomienie elektronicznych skrzynek podawczych a także utworzenie regionalnego biuletynu informacji publicznej oraz centrum certyfikacji i autoryzacji.  Realizacja przedsięwzięcia potrwa do końca października. Wartość zamówienia to 7,2 miliona złotych. Więcej na ten temat tutaj.

  • Lista partnerów przedsięwzięcia tutaj

Spotkania w Urzędzie Marszałkowskim z przedstawicielami samorządów lokalnych uczestniczących w projekcie odbędą się we wtorek, 24 lutego (przedstawiciele miast i gmin) oraz piątek, 27 lutego (przedstawiciele powiatów). Ich uczestnicy będą rozmawiać między innymi o bieżącej administracji systemem informacji przestrzennej, harmonogramie wdrażania modułu e-administracja a także o realizacji przedsięwzięć informatycznych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

 


Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

23 lutego 2015 r.