Aktualności

Fot. Rowerzyści na trasie z Torunia do Osieka, fot. Andrzej Goiński
Fot. Rowerzyści na trasie z Torunia do Osieka, fot. Andrzej Goiński

Kujawsko-Pomorskie dla miłośników dwóch kółek

Szlak dla rowerzystów łączący Toruń, Bydgoszcz i Koronowo, przebiegająca przez region Wiślana Trasa Rowerowa oraz liczne ścieżki rowerowe powstające wzdłuż budowanych i modernizowanych w całym regionie odcinków dróg – mieszkańcy regionu mogą korzystać z coraz większej liczby nowych tras dla cyklistów, które powstają na Kujawach i Pomorzu dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków Unii Europejskiej.

 

– Mieszkańcy Kujaw i Pomorza coraz częściej wybierają jazdę na rowerze jako główną formę aktywnego wypoczynku oraz taniego, praktycznego i wygodnego środka komunikacji. Dlatego dynamicznie rozwijamy sieć rowerowych tras w regionie. Nasi liderzy w tej dziedzinie to władze samorządowe powiatów toruńskiego i bydgoskiego. Starostwo powiatu toruńskiego wspólnie z partnerami zakończyło niedawno budowę trzeciej drogi dla rowerzystów. Władze powiatu bydgoskiego otrzymały w tym roku Nagrodę Marszałka za realizację partnerskiego projektu budowy dróg rowerowych, które połączyły istniejące trasy w jeden 100-kilometrowy trakt – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Długość ścieżek rowerowych których powstanie i wyznaczenie było możliwe poprzez wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to około 700 kilometrów. W ostatnim czasie oddano do użytku następujące ścieżki:

  • 36-kilometrowa trasa z Torunia do Chełmży z odgałęzieniem do Kamionek Małych (więcej),
  • szlak łączący Koronowo, Bydgoszcz, Unisław oraz Toruń (więcej),
  • 12-kilometrowy odcinek pomiędzy Złotorią i Osiekiem (więcej),
  • 20-kilometrowy odcinek w powiecie aleksandrowskim. (więcej),
  • 8-kilometrowy odcinek w Wąbrzeźnie. (więcej),
  • 22-kilometrowy odcinek z Torunia do Unisławia (więcej),

 

Dzięki środkom z RPO oraz budżetu województwa w Kujawsko-Pomorskiem wytyczono także Wiślaną Trasę Rowerową. Jest to unikatowy projekt, w którym wzdłuż całej Wisły, po obu jej stronach, wyznaczono  szlak rowerowy łączący 8 województw. Na terenie Kujaw i Pomorza długość trasy wynosi 450 kilometrów. Została ona wytyczona na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły (więcej).

Ścieżki rowerowe powstają też w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie zrealizowano 34 tego rodzaju projekty. Długość tras dla rowerzystów powstających w ramach PROW to ponad 50 kilometrów (wykaz inwestycji).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

30 lipca 2015 r.