Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina

Trwa kolejna odsłona naszej dorocznej akcji gęsinowej. Tradycyjnie dwa tysiące rodzin z regionu otrzymało w upominku gęsią tuszkę, która będzie daniem głównym na rodzinnym obiedzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Głównym wydarzeniem będzie jak zwykle festiwal gęsiny w Przysieku (11 i 12 listopada).

 

Inauguracja akcji odbyła się 26 października w Toruniu podczas konferencji z okazji 25-lecia Krajowej Rady Drobiarstwa. Czytaj też: 25 lat Krajowej Rady Drobiarstwa

 

– W Kujawsko-Pomorskiem konsekwentnie promujemy tradycję rodzinnego spotkania przy stole, zwłaszcza w tak wyjątkowym dla Polaków dniu, jak Święto Niepodległości. Naszą kampanią zachęcamy do budowania więzów rodzinnych i kultywowania patriotyzmu, ale też wspólnego świętowania i dobrej zabawy przy gęsinie – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

Po siedmiu latach akcji promocyjnych, podczas których przekonywaliśmy do powrotu do tradycji spożywania gęsiego mięsa, kujawsko-pomorska gęsina jest dobrze rozpoznawalną marką. Obecna nie tylko w naszym regionie moda na gęsinę to jeden z najbardziej widocznych sukcesów promocyjnych województwa. Udało nam się przekonać do niej nie tylko kucharzy i publicystów kulinarnych, ale przede wszystkim konsumentów. Stoją za tym nie tylko kulinarne obyczaje Kujaw i Pomorza, ale także całkiem współczesne aspekty gospodarcze. To u nas, w Kołudzie Wielkiej w powiecie inowrocławskim, działa Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki, z którego pochodzi słynna gęś biała kołudzka. Możemy się też poszczycić inicjatywą renesansu hodowli gęsi rypińskiej.

 

Flagowym wydarzeniem kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” jest zaplanowany na weekend Narodowego Święta Niepodległości (11 i 12 listopada) Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku pod Toruniem. To największy w Polsce kiermasz gęsich tuszek i produktów z gęsiny, który w ciągu dwóch dni odwiedza kilkanaście tysięcy osób. Festiwal, podczas którego prezentujemy również wiele produktów regionalnych i wyrobów rękodzielniczych, to także okazja do zgłębienia tajników kuchni oraz zdobycia wielu informacji z zakresu zdrowego żywienia. W imprezie uczestniczą też uznani kucharze i promotorzy kulinarni, którzy prezentują swoje autorskie pomysły na potrawy z gęsiny. Podczas festiwalu wręczymy także Złoty Półgęsek – nagrodę za najlepszy produkt z gęsiny dla producentów i wystawców uczestniczących w imprezie.

 

Kolejnym wydarzeniem będzie wypełniony atrakcjami „Gęsinowy Show” w Rypinie z gęsią rypińską w roli głównej (11 listopada). W programie występy artystyczne, konkursy dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty z gęsią tle.

 

W ramach naszej gęsinowej akcji organizujemy także konkursy: plastyczny dla dzieci, na relacje ze świątecznego obiadu z gęsiną w roli głównej dla rodzin, a także literacki „Gęsim piórem na cześć gęsiny”. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody, między innymi zestaw rowerów dla rodziny, sprzęt gospodarstwa domowego, gry i przybory plastyczne oraz kosze świąteczne z gęsiną (czytaj też: Czekają nagrody w konkursach gęsinowych) Do mieszkańców regionu trafiło też 2000 świeżych gęsich tuszek, które będą daniem głównym na  rodzinnym obiedzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości – gęś można było wygrywać w konkursach organizowanych przez regionalne i lokalne media (czytaj też: 2000 gęsi do wygrania).

 

Doroczna kampania „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” to także inne wydarzenia i atrakcje. Uczestniczą w niej między innymi restauracje z całej Polski, które specjalnie z tej okazji serwują gęsinowe potrawy. W ubiegłym roku w naszej akcji wzięło udział ponad 200 lokali (czytaj też: Gęś w restauracji).

 

Z naszą kampanią wychodzimy daleko poza region. W tym roku na gęsinowej kolacji podjęliśmy tour operatorów z Niemiec. Walory kujawsko-pomorskiej gęsiny zaprezentowaliśmy także podczas paryskiej konferencji „Kuchnia i dyplomacja na świecie” (5 listopada) – prestiżowego wydarzenia naukowego i kulturalnego poświęconego roli posiłków dyplomatycznych jako sposobu prowadzenia polityki (czytaj też: Gęsinowa dyplomacja). Akcję zakończymy w grudniu panelem popularnonaukowym (6 grudnia) z udziałem historyków, etnologów, archeologów oraz kucharzy, podczas którego będziemy promować gęsinę wśród studentów.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 października 2016 r.