Aktualności

Gala wręczenia nagród w konkursie Innowacyjny Samorząd fot. UMWKP
Gala wręczenia nagród w konkursie Innowacyjny Samorząd fot. UMWKP

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła doceniona za innowacyjność

Wczoraj (26 maja) w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie Innowacyjny Samorząd 2022, w której uczestniczył członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Spośród ponad 300 zgłoszonych projektów najlepiej oceniono marszałkowską szkołę internetową.

Naszą e-Szkołę rozwijamy obecnie w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom obywateli Ukrainy, pracujemy nad uruchomieniem kolejnego segmentu lekcji. Nagroda za innowacyjność jest dla nas wyróżnieniem, które motywuje do dalszego działania  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pierwsza e-lekcja odbyła się 16 marca 2020 roku, jako odpowiedź na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych z powodu wybuchu pandemii. Zainteresowanie, z jakim się spotkała sprawiło, że projekt kontynuowaliśmy w wakacje – transmitowaliśmy ciekawe zajęcia o różnorodnej tematyce, rozwijające zainteresowania i poszerzające wiedzę o naszym regionie. Proponowaliśmy także lekcje popołudniowe. E-lekcje odbywały się w dwóch studiach nagraniowych, cieszyły się popularnością nie tylko wśród uczniów z regionu, ale także oglądali je mieszkańcy wielu innych krajów m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Ukrainy, Danii, Norwegii, Litwy, Francji, Belgii, Czech, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Australii czy Egiptu. Wszystkie lekcje zostały zarchiwizowane i mogą być odtwarzane przez kolejnych zainteresowanych uczniów.

Kujawsko-pomorska e-Szkoła wciąż prężnie działa. Obecnie aby umożliwić kontynuowanie nauki i wesprzeć w poznawaniu regionu uchodźców z Ukrainy, uruchomiliśmy zajęcia prowadzone w języku ukraińskim. W planie ukraińskiej części naszej e-Szkoły znajdą się zajęcia języka polskiego i angielskiego, matematyki, informatyki oraz plastyki, a także edukacja regionalna, kultura polska i ukraińska, dla najmłodszych – nauczanie wczesnoszkolne. Uczniowie będą mogli skorzystać także ze wsparcia psychologicznego. Lekcje prowadzone są m.in. przez nauczycieli z Ukrainy, którzy dotarli do Polski w ostatnich tygodniach. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

Czytaj:

W naszym regionie nagród za innowacyjność wręczono jeszcze więcej: trzecie miejsce w kategorii powiatów zajął powiat toruński za projekt pt. „Bike roads view powiatu toruńskiego jako innowacyjne narzędzie zarządzania infrastrukturą rowerową”, a dwa wyróżnienia otrzymało miasto Bydgoszcz.

Konkurs Innowacyjny Samorząd jest projektem Serwisu Samorządowego PAP, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne gminy, miasta, powiaty i województwa. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów, które są inspiracją dla pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Konkurs honorowym patronatem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Patronami przedsięwzięcia byli też: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz GovTech. Wszystkie nagrodzone projekty i pozostałe informacje na stronie Serwisu Samorządowego PAP.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

27 maja 2022 r.

Gala wręczenia nagród w konkursie Innowacyjny Samorząd fot. UMWKPGala wręczenia nagród w konkursie Innowacyjny Samorząd fot. UMWKPGala wręczenia nagród w konkursie Innowacyjny Samorząd fot. UMWKPKujawsko-Pomorska E-Szkoła, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPKujawsko-Pomorska E-Szkoła, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP