Aktualności

Korowód grup zapustnych we Włocławku, fot. Tymon Markowski
Korowód grup zapustnych we Włocławku, fot. Tymon Markowski

Kujawski karnawał

Sprzed Muzeum Etnograficznego przy włocławskich bulwarach w ostatnią niedzielę karnawału (19 lutego), o godzinie 12.00, wyruszymy na główne ulice miasta. Zapraszamy autentyczne grupy zapustne, które od tłustego czwartku do wtorku ostatkowego, wzorem wcześniejszych pokoleń, obchodzą kujawskie wsie i miasteczka na XXXII Korowód Grup Zapustnych ulicami Włocławka.

 

W tegorocznej edycji udział wezmą znane z Kujaw Wschodnich grupy z Kaniewa, Lubania, Mikanowa i Świętosławia oraz po raz pierwszy ze Słomkowa. Specjalnym gościem korowodu będzie grupa zapustna z Kujaw Zachodnich – Koza Szymborska, najstarsza znana kujawska grupa zapustna. W Inowrocławiu-Szymborzu zwyczaj „chodzenia z kozą” jest kultywowany od poł.  XIX w. Twórcami, uczestnikami i kontynuatorami zwyczaju są kolejne pokolenia młodych mężczyzn – kawalerów z Szymborza, należących do tamtejszego Klubu Kawalerów.

 

Trasa korowodu: wymarsz sprzed Muzeum Etnograficznego, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, ul. Maślana, ul. 3 Maja, plac Wolności, ul. Kościuszki, plac Grodzki.

Grupy uczestniczące w korowodzie: Kaniewo, Lubanie, Mikanowo, Słomkowo, Szymborze, Świętosław

 

Celem imprezy organizowanej przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest popularyzacja wciąż żywych na Kujawach zwyczajów końca karnawału, wpisanych w 2020 roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

 

15 lutego 2023 r.