Aktualności

Planowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KK
Planowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KK

Książnica Kopernikańska: na to czekają czytelnicy

Marszałkowska Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy – powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Wartość inwestycji to 30 milionów złotych.

 

Otwarte przestrzenie, półki z książkami, które można przeglądać, kanapki, na których można z nimi przysiąść, jasne barwy, dużo naturalnego światła dzięki przeszkleniom całych ścian – tak będzie wyglądało nowe skrzydło naszej biblioteki.

 

– Wiem od dyrekcji placówki, że to wyjście naprzeciw oczekiwaniom czytelników – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Nie każdemu wystarcza bowiem zamówienie książki w internecie i odebranie zamówienia przy kontuarze recepcyjnym.

 

Zgodnie z założeniami ta część inwestycji powinna się zakończyć w grudniu przyszłego roku. 

 

W planach jest także stworzenie „magazynu studyjnego” – miejsca, w którym Książnica będzie eksponować część swoich cymeliów, oczywiście w odpowiednich warunkach. To bogata i oczywiście bardzo cenna część jej księgozbioru – są to m.in. cenne rękopiśmienne księgi średniowieczne i renesansowe, historyczne druki (najstarsze datowane są na wiek XVI), rękopisy literackie oraz korespondencja pisarzy i działaczy publicznych.

 

Budynek główny Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego w Toruniu został zbudowany w 1973 w stylu, który można określić jako powojenny modernizm. W latach 2013-2015 gmach przeszedł  solidny remont, który poprawił szeroko rozumiane bezpieczeństwo zbiorów – zamontowano m.in. system klimatyzacyjny i system ochrony przeciwpożarowej. W ostatnim czasie biblioteka zakupiła nowoczesne zaawansowane urządzenia do digitalizacji oraz do konserwacji zbiorów.  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 września 2022 r.

 

Planowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KK