Aktualności

Ceremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Ceremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Nowa Książnica Kopernikańska: piękna, awangardowa, funkcjonalna

W obecności marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej dyrektor toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej Danetta Ryszkowska-Mirowska i prezes toruńskiej firmy budowlanej ARS Renowacje Jan Rodziewicz podpisali w miniony piątek (30 czerwca) umowę w sprawie rozbudowy kompleksu biblioteki. ARS Renowacje, która jest generalnym wykonawcą i wejdzie na plac budowy jeszcze w tym tygodniu, ma na realizację inwestycji 550 dni.

 

Otwarte przestrzenie, półki z książkami, które można przeglądać, kanapki, na których można z nimi przysiąść, jasne barwy, dużo naturalnego światła dzięki przeszkleniom całych ścian – tak będzie wyglądało nowe skrzydło naszej biblioteki, z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Te ostatnie – m.in. cenne rękopiśmienne księgi średniowieczne i renesansowe, historyczne druki (najstarsze datowane są na wiek XVI), rękopisy literackie oraz korespondencja pisarzy i działaczy publicznych – będą eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym magazynie studyjnym. Autorką koncepcji rozbudowy jest Agnieszka Bojdecka. Wartość inwestycji, finansowanej w całości z budżetu województwa, to 30 milionów złotych.

 

– To, co przed nami, to połączenie tradycji i nowoczesności – mówiła odnosząc się do koncepcji rozbudowy przewodnicząca Elżbieta Piniewska. – A to jest moim zdaniem droga, którą powinien zmierzać świat. Nie możemy zapominać o korzeniach, ale musimy się zwracać ku przyszłości. Ten obiekt będzie piękny, ale musimy pamiętać, jak chciał Norwid, że „piękno na to jest, by zachwycało do pracy”. Życzę, aby w tej przestrzeni – jasnej, otwartej – dobrze się pracowało.

 

– Chylę czoło przed projektantami. To miejsce, jego architektura, będzie wyznaczać standardy w dziedzinie projektowania tego typu obiektów. Bo architektura jest tu niezwykle ważna – podkreślił w swojej wypowiedzi marszałek Piotr Całbecki. – Życzę pomyślnej realizacji. I żeby później, kiedy to miejsce oddamy już do użytku, tętniło ono życiem, żeby czytelnicy drzwiami i oknami …! 

 

Książnica Kopernikańska powstała w 1923 roku, w 450. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Budynek główny Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego w Toruniu został zbudowany w 1973 w stylu, który można określić jako powojenny modernizm. W latach 2013-2015 gmach przeszedł  solidny remont, który poprawił szeroko rozumiane bezpieczeństwo zbiorów – zamontowano m.in. system klimatyzacyjny i system ochrony przeciwpożarowej. W ostatnim czasie biblioteka zakupiła nowoczesne zaawansowane urządzenia do digitalizacji oraz do konserwacji zbiorów. Obecna rozbudowa jeszcze poprawi funkcjonalność placówki, w tym dostęp do zbiorów, pozwoli też na poszerzenie oferty.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

30 czerwca 2023 r.  

Ostatnia aktualizacja: 3 lipca 2023 r.

 

Ceremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Książnicy Kopernikańskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KKPlanowana rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, wizualizacja projektu, publikacja za zgodą KK