Aktualności

Zamek w Zamku Bierzgłowskim, fot. Mikołaj Kuras
Zamek w Zamku Bierzgłowskim, fot. Mikołaj Kuras

Krótkofalowcy na zamkach regionu

Zjazd Kasztelański krótkofalarskiego Bractwa Zamkowego odbędzie się w najbliższy weekend (9-11 września) w Forcie IV w Toruniu. W imprezie weźmie udział ponad 120 miłośników radiokomunikacji, których pasją są zamki i inne budowle obronne. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki.

 

Bractwo Zamkowe tworzą miłośnicy radiokomunikacji zainteresowani poznawaniem historii Polski. Wśród nich są operatorzy, którzy odwiedzają zamki i obiekty o charakterze obronnym i uruchamiają w nich stacje nadawcze, a także krótkofalowcy, którzy nawiązują łączność z tymi stacjami z różnych miejsc w Polsce. Najaktywniejsi spotykają się na zlotach kasztelańskich. Podobną działalność prowadzi około 30 organizacji krótkofalarskich na świecie.

 

Organizatorem X Jubileuszowego Zjazdu Kasztelańskiego Bractwa Zamkowego jest Stowarzyszenie „Krótkofalowcy dla Torunia i Regionu” – grupa członków Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Toruniu. Zjazd jest okazją do wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska krótkofalowców i osób zainteresowanych łącznościami radiowymi z regionu, kraju i zagranicy.

 

To także okazja do promocji naszego regionu – przede wszystkim zabytków, a zwłaszcza zamków, których w naszym regionie nie brakuje. W drodze na zjazd, a także podczas imprezy, krótkofalowcy odwiedzają znajdujące się na trasie i w jej pobliżu obiekty architektury militarnej. W trakcie uroczystego spotkania prezentowane są ich osiągnięcia i wręczane nagrody za współzawodnictwo dyplomowe, w tym Zawody Zamkowe i Zawody Militarne. W programie imprezy znalazły się także wycieczki i gry terenowe. W czasie trwania zjazdu aktywna będzie krótkofalarska stacja okolicznościowa, a uczestnicy spotkania nawiążą łączności radiowe z krótkofalowcami z kraju i zagranicy.  

 Więcej informacji:: zamkisp.pl

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 września 2016 r.