Aktualności

Bory Tucholskie to największy leśny kompleks północnej Polski, fot. Daniel Pach
Bory Tucholskie to największy leśny kompleks północnej Polski, fot. Daniel Pach

Konstelacje dobrych miejsc: zaskakujące Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to największy leśny kompleks północnej Polski i Rezerwat Biosfery UNESCO. Dostępna sieć ponad 600 km szlaków pieszych i rowerowych pozwala odkryć niezwykłe zakątki. Bory kryją w sobie wiele tajemnic i niespodzianek – Piła k. Gostycyna zaprasza do Górniczej Wioski, Wymysłowo na spotkanie z Indianami Ameryki Pn., w Polednie można stanąć oko w oko z dziką przyrodą pięciu kontynentów, a Żalno urzeka kolorami i zapachami Kwiatowej Wioski.

 

Ten uroczy zakątek regionu to także bogata kultura borowiacka, przejawiająca się w lokalnej architekturze, kuchni, rzemiośle. Borowiackie tradycje najlepiej poznać podczas Dni Borów Tucholskich (8-24 lipca). Warto wziąć udział w tradycyjnym Historycznym Pochodzie Borowiaków. „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”

 

Wybierając się w Bory Tucholskie warto zobaczyć także:

  • Górniczą Wioskę w miejscowości Piła Młyn w gminie Gostycyn. Do 1939 roku działała tam jedyna w Polsce północnej podziemna kopalnia węgla brunatnego, która eksploatowała pokłady węgla do głębokości 50 m za pomocą szybów, sztolni i upadowych (wyrobisk korytarzowych).
  • Muzeum Indian Ameryki Północnej w Wymysłowie pełne pamiątek po Indianinie Sat Okh`u (Długie Pióro).
  • Wystawę Edukacyjno – Przyrodniczą w Polednie, mieszczącą ponad 130 gatunków zwierząt w scenerii zbliżonej do warunków naturalnych. Każda z sal przedstawia kontynent wraz z jego krajobrazami oraz zwierzętami.
  • Kwiatową wioskę w Żalnie – przez 5 lat członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Żalno pracowali nad ukwieceniem wsi. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców powstały rzeźby kwiatowe w formie 3 filiżanek i dzbana – jako symbol gościnności Żalnian.

Więcej na stronie kujawsko-pomorskie.travel.

 

 

Za tydzień zapraszać będziemy do Golubia-Dobrzynia na 40. Jubileuszowy Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Golubskim.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” – w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Poprowadzimy Was także w tajemnicze i urokliwe zakamarki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami. Połącz wybrane miejsca we własne niepowtarzalne szlaki, przemierzaj nieodkryte ścieżki i poznawaj z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Medal Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj


Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

2 lipca 2016

 

Bory Tucholskie to największy leśny kompleks północnej Polski, fot. Daniel PachMuzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat-OkhaMuzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat-OkhaWioska GórniczaWystawa Edukacyjno-Przyrodnicza - POLEDNOWystawa Edukacyjno-Przyrodnicza - POLEDNO