Aktualności

Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Konstelacje dobrych miejsc: Biskupin opowiada o stroju

Przed nami kolejny, XXII Festyn Archeologiczny (17-25 września), z intrygującym tytułem „BISKUPIN ARCHEO – FASHION WEEK”. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będzie moda – niemal tak stara, jak sama ludzkość. Jak zwykle podczas festynu będzie można doświadczyć życia dawnych osadników i przekonać się, w co ubierano się i jak pielęgnowano urodę przed wiekami.

 

Każdego roku we wrześniu biskupiński rezerwat przeżywa swoje wielkie święto. W tym roku w Biskupinie, niczym na paryskim wybiegu, odbędą się efektowne pokazy. Nie zobaczymy współczesnych kolekcji słynnych projektantów, lecz modę sprzed tysięcy i setek lat, zrekonstruowaną na podstawie znalezisk archeologicznych, źródeł pisanych i ikonograficznych. Codziennie będą prezentowane stroje noszone od epoki kamienia po czasy nowożytne. Swoje ubrania bojowe zaprezentują także wojownicy. Kto chętny może samemu ulepić garnki z gliny, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, poznać podstawy tkactwa,  czy przekonać się jak smakują podpłomyki.

 

Pracownicy muzeum w Biskupinie oraz goście z Polski i zagranicy (w tym Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec, Belgii, Holandii oraz Peru) przedstawią proces powstawania i zdobienia tkaniny oraz charakterystyczne cechy strojów noszonych na poszczególnych terenach w danym okresie czasu. Zobaczymy jak powstawała i z czego była zrobiona dawna galanteria oraz jak wyglądała dawna bielizna. Można będzie także przymierzyć dawne stroje w specjalnie przygotowanej „przebieralni” i zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie.

 

W starożytnym salonie urody można będzie skorzystać z usług greckich i rzymskich fryzjerów i makijażystek. Przekonamy się z czego zrobione były dawne kosmetyki do ozdoby i pielęgnacji ciała, w tym mydło, którego historię i sposób wytwarzania zaprezentuje bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu.

 

Nie zabraknie dawnej muzyki oraz walk wojowników. W czasie festynu zagra czeski zespół Remdih oraz polskie grupy Percival, Imbridus, Dziwoludy. Odbędą się również  tematyczne przedstawienia teatralne przygotowane przez Belriguardo – Zespół Tańca Dawnego oraz warsztaty tańców irlandzkichh i szkockich, które poprowadzi grupa Comhlan. Walki połączone będą z krótką inscenizacją chrztu Mieszka I przygotowaną przez Drużynę Wojów Piastowskich Jantar. Na polu walki zaprezentują się również drużyny: Srebro Peruna, Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno, wojownicy z załogi statku Welet, Wojownicy Kram Piacha oraz wojownicy madziarscy.

 

Festynowi towarzyszyć będzie wystawa czasowa poświęcona historii mody na przestrzeni wieków, pt. „Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze”.

 

Zapraszamy do Biskupina!!! Więcej na kujawsko-pomorskie.travel. Czytaj też Z modą przez epoki w Biskupinie oraz Weekend z kulturą.

 

 Za tydzień ostatnia propozycja na weekend-Ostromecko.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” – w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Poprowadzimy Was także w tajemnicze i urokliwe zakamarki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami. Połącz wybrane miejsca we własne niepowtarzalne szlaki, przemierzaj nieodkryte ścieżki i poznawaj z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Medal Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj.

 

Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

16 września 2016

 

Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna