Aktualności

Festiwal Romów, fot. Urząd Miasta Ciechocinek
Festiwal Romów, fot. Urząd Miasta Ciechocinek

Konstelacje dobrych miejsc: na deptaku w Ciechocinku

Ciechocinek to nie tylko uzdrowisko bogate w obfite złoża solanek ale także tętniący życiem kurort. W ciągu dnia warto pospacerować między tężniami i skorzystać z dobroczynnych dla zdrowia zabiegów w tutejszych domach zdrojowych. Można zajrzeć do Warzelni Soli, by dowiedzieć się, jak od ponad 180 lat pozyskuje się to białe bogactwo. Popołudnia i wieczory rozbrzmiewają w Ciechocinku muzyką.

 

W miniony weekend (15-16 lipca) w Ciechocinku odbył się XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. 1Na scenie Stadionu Miejskiego przy ul. Tężniowej znów zawirowały bajecznie kolorowe spódnice i kwieciste chusty. Publiczność spędziła dwa wyjątkowe wieczory przy dźwiękach muzyki kolorowych taborów, które zjechały do Ciechocinka z całego świata. Więcej na stronie kujawsko-pomorskie.travel.

 

Ciechocinek zachwyca eklektyczną zabudową i wszechobecną zielenią parków i skwerów, usłanych kwiatowymi dywanami. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest spacer pod największymi w Europie drewnianymi tężniami. Spływająca po gałązkach tarniny solanka intensywnie paruje pod wpływem wiatru i promieni słonecznych, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat. Solankę czerpie się ze słynnej fontanny „Grzybek”.

 

Po ciechocińskim deptaku przechadzały się różne osobistości i gwiazdy, wśród nich Jerzy Waldorff ze swym jamnikiem – Puzonem. Znany publicysta był miłośnikiem Ciechocinka, przyczynił się do odnowienia secesyjnego gmachu Teatru Letniego. Dla upamiętnienia jego osoby przed budynkiem teatru stanął pomnik, przedstawiający Jerzego Waldorffa z nieodłącznym pieskiem na smyczy. Warto też odwiedzić muzeum w Warzelni Soli ukazujące uzdrowiskową historię miasta, wysłuchać koncertu w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym, a na zakończenie zrobić sobie pamiątkowe z „Jasiem i Małgosią” w tle. Ta słynna ciechocińska fontanna urosła do roli jednego z symboli miasta.

 

Za tydzień zaprosimy do Koronowa na Jarmark Cysterski i inscenizację bitwy pod Koronowem.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” – w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Poprowadzimy Was także w tajemnicze i urokliwe zakamarki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami. Połącz wybrane miejsca we własne niepowtarzalne szlaki, przemierzaj nieodkryte ścieżki i poznawaj z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Medal Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj


Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

15 lipca 2016

 

Festiwal Romów, fot. Biuro Promocji Miasta CiechocinekFestiwal Romow, fot. Urząd Miasta CiechocinekFestiwal Romów, fot. Biuro Promocji Miasta CiechocinekCIECHOCINEK, FOT. FREEPRESS.PLCiechocinek, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaCiechocinek, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaCiechocinek, fot. Wojtek Szabelski, freepress.plFestiwal Romów, fot. Urząd  Miasta CiechocinekFestiwal Romów, fot. Biuro Promocji Miasta CiechocinekFestiwal Romów, fot. Urząd Miasta CiechocinekFontanna Grzybek, fot. Andrzej Goiński