Aktualności

Pałac w Ostromecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Pałac w Ostromecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Konstelacje dobrych miejsc: jesień w pałacu

Niedaleko Bydgoszczy, w malowniczym zakolu Wisły jest miejsce, które urzeka swoim pięknem, harmonią, niezwykłą historią, zachwycającą przyrodą i rozbrzmiewającą muzyką w tle. To Ostromecko, a dokładnie znajdujący się tu zespół pałacowo-parkowy. To urokliwe miejsce wypełnione muzyką i sztuką – przez cały rok odbywają się tu koncerty, recitale, wystawy czy imprezy plenerowe.

 

Przekraczając pałacową bramę naszym oczom ukazuje się urokliwy, klasycystyczny Pałac Nowy – wybudowany w latach 1832-1848 przez ówczesnego właściciela majątku Jakuba Martina Schönborna. Budowę klasycystycznej rezydencji zakończył jego syn Gottlieb. Pod koniec XIX wieku, za sprawą hrabiego Albrechta von Alvenslebena – kolejnego właściciela pałacowego kompleksu – pałac wzbogacono o neorenesansowe skrzydło, salę balową i rozległe tarasy. W takim kształcie Pałac Nowy podziwiać możemy do dzisiaj. Urzekające jest także jego otoczenie – krajobrazowy park w stylu angielskim, zaprojektowany przez pruskiego ogrodnika królewskiego, Petera Josepha Lennégo – współtwórcę słynnych poczdamskich ogrodów Sanssouci. Rozległe połacie trawników, stuletnie dęby, rozłożyste kasztanowce, modrzewie, klony, graby, topole, czynią to miejsce niezwykle wyjątkowym.

 

Spacerując alejkami parku dochodzimy do kolejnego pałacu – znacznie mniejszego, ale równie okazałego, barokowego Pałacu Starego. Zbudowany został ok 1730 r. przez Bogdana Teodora Mostowskiego herbu Dołęga, kasztelana płockiego, który przebudował dawny szlachecki dwór rodzin Ostromeckich (XV w.) i Dorpowskich (XVII w.) w dwukondygnacyjną rezydencję w stylu saskiego rokoka, otoczoną urokliwym ogrodem włoskim. Wnętrze Pałacu Starego skrywa unikatową (jedną z trzech w Polsce, a niewielu w Europie) Kolekcję Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Imponujący zbiór zawiera blisko 50 instrumentów zbudowanych w czasie ostatnich 200 lat, w tym największą w Europie grupę fortepianów wykonanych w wytwórniach znajdujących się na ziemiach polskich. Więcej na stronie kujawsko-pomorskie.travel.

 

Czytaj też Weekend z kulturą

 

To ostatnie zaproszenie w ramach naszego cyklu ,,Konstelacje dobrych miejsc” . Od czerwca w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszaliśmy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcaliśmy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach, jak i nie odkrytych jeszcze, urokliwych zakamarków. Wybrane miejsca można było połączyć we własne niepowtarzalne szlaki, by przemierzać nieodkryte ścieżki i poznawać z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Medal Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj.

 

Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 września 2016

 

Pałac w Ostromecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaPark wokoł pałacu w Ostromjecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaPałac w Ostromecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaPark wokół pałacu w Ostromecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaPałac w Ostromecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaPałac w Ostromecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaPałac w Ostromecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organiozacja TurystycznaPark wokół pałacu w Ostromecku, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turysyczna