Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Mniej emisji, sporo oszczędności

Zarząd województwa ogłosił trzy konkursy RPO 2014-2020 o dofinansowanie projektów dotyczących kompleksowej modernizacji energetycznej budynków publicznych. Chodzi o inwestycje dzięki którym tego typu obiekty będą tańsze w eksploatacji, zużywając znacznie mniej energii, zwłaszcza tej nieodnawialnej. Do rozdysponowania mamy łącznie ponad 90 milionów złotych. Pierwszy nabór ruszy pod koniec marca.

 

– Oszczędności energetyczne to jedno z wyzwań naszych czasów. Musimy wprowadzić sprawniejsze, zużywające mniej energii systemy grzewcze, ograniczyć niepotrzebne straty ciepła w budynkach i instalacjach oraz tak zwane niskie emisje do atmosfery, rozwijać rozwiązania prosumenckie i w większym niż dotychczas stopniu sięgać po energię ze źródeł odnawialnych. Pieniądze które stawiamy do dyspozycji beneficjentów są spore. Liczymy, że przeprowadzone dzięki nim inwestycje wpłyną znacząco zarówno na bilans energetyczny, jak i na stan powietrza w naszym regionie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Wnioski aplikacyjne mogą dotyczyć między innymi ocieplenia obiektów, wymiany okien i drzwi oraz pokryć dachowych, przebudowy systemów grzewczych i klimatyzacyjnych oraz wymiany oświetlenia na energooszczędne, wprowadzenia i modernizacji rozwiązań z dziedziny wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także wykorzystania instalacji typu prosumenckiego. Mogą je składać przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwa komunalne, publiczne szpitale i przychodnie, organizacje pozarządowe i związki wyznaniowe, a także partnerzy realizujący przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

Planowane konkursy dedykowane są drugiemu i trzeciemu poziomowi polityki terytorialnej województwa kujawsko-pomorskiego. Nabór wniosków w pierwszym konkursie ruszy 29 marca i potrwa do 15 kwietnia, rozstrzygniecie zaplanowano na sierpień. Konkurs numer dwa startuje 18 lipca, wnioski można składać do 29 lipca, rozstrzygnięcie w grudniu. Wnioski o dofinansowanie w trzecim będzie można złożyć między 12 a 30 grudnia, decyzje dotyczące przydziału wsparcia ogłosimy w maju 2017.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 lutego 2016 r.