Aktualności

Fot. Zespół Stowarzyszenia „Podaj rękę” z podopiecznymi, laureaci ubiegłorocznej edycji nagród „Stalowe Anioły”, fot Andrzej Goiński
Fot. Zespół Stowarzyszenia „Podaj rękę” z podopiecznymi, laureaci ubiegłorocznej edycji nagród „Stalowe Anioły”, fot Andrzej Goiński

Dobra współpraca z ngo-sami

Organizacje pozarządowe dobrze oceniają jakość współpracy z samorządem terytorialnym w Kujawsko-Pomorskiem. Nasze województwo zajmuje pod tym względem drugą pozycję w Polsce – wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor w 2015 roku, o których informuje portal ngo.pl.

 

W badaniu uczestniczyło 3,8 tysiąca fundacji i stowarzyszeń, które oceniały jakość współpracy samorządem w skali od 1 do 10. Województwo kujawsko-pomorskie znalazło się na drugim miejscu w Polsce z wynikiem 7,2 tuż za województwem warmińsko-mazurskim, które otrzymało wynik 7,25.

 

– Działające w Kujawsko-Pomorskiem instytucje trzeciego sektora to ważni partnerzy samorządowych władz województwa w niemal każdym obszarze życia społecznego i gospodarczego. Korzystamy z ich wiedzy i doświadczenia, dzięki czemu nasze wspólne inicjatywy są bardziej skuteczne i efektywne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W strukturze Urzędu Marszałkowskiego funkcjonuje Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (strona internetowa prowadzona przez Biuro), ważną rolę konsultacyjną i doradczą spełniają Sejmik Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Co roku Urząd Marszałkowski powierza organizacjom pozarządowych realizację ważnych zadań publicznych między innymi w dziedzinie kultury, sportu, zdrowia, rozwiązywania problemów uzależnień i integracji społecznej. W 2016 roku trafi na ten cel ponad 7 milionów złotych (więcej). Samorząd województwa docenia też najlepsze inicjatywy realizowane przez ngo-sy przyznając co roku nagrody w konkursie „Rodzynki z pozarządówki” (więcej).

 

Czytaj też: Warto przekazać jeden procent

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 lutego 2015 r.