Aktualności

Praca Teguha Tarfiana Saputry z Indonezji (lat 18), nagrodzona podczas ostatniej edycji biennale
Praca Teguha Tarfiana Saputry z Indonezji (lat 18), nagrodzona podczas ostatniej edycji biennale

Biennale młodej grafiki

Jeszcze do końca kwietnia dzieci i młodzież w wieku od 5 do 19 z całego świata nadsyłają pracę na konkurs w ramach XX Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Uroczyste podsumowanie biennale i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się październiku.

 

 

Do konkursu można zgłaszać prace graficzne, o dowolnej tematyce i w dowolnym formacie, które będą ocenianie w dwóch kategoriach: grafika tradycyjna (linoryt, drzeworyt, gipsoryt, kolografia, papieroryt, sucha igła, akwaforta, akwatinta, litografia, szablon, serigrafia oraz inne techniki druku wklęsłego, wypukłego i płaskiego) i grafika komputerowa. W konkursie nie będą uwzględniane prace wykonane w innych technikach plastycznych, jak np. malarstwo czy rysunek. Nadesłane grafiki będą oceniane przez międzynarodowe jury w pięciu kategoriach wiekowych: 5-7 lat, 8-10 lat, 11-13 lat, 14-16 lat, 17-19 lat na przełomie czerwca i lipca. Regulamin na stronie galerii.

 

W ramach biennale galeria organizuje cykl warsztatów graficznych dla dzieci i młodzieży z różnych środowisk, w tym obejmujących grupy osób niepełnosprawnych. Zajęcia odbywają się od marca do czerwca w pracowniach galerii oraz w szkołach, przedszkolach, ośrodkach szkolno–wychowawczych i świetlicach środowiskowych województwa, a także w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

 

Biennale galeria organizuje przy współudziale Ministerstwa Kultury i Edukacji Narodowej, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Torunia i Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Toruniu. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 kwietnia 2016 r.