Aktualności

fot. Mikołaj Kuras

Konkurs pianistyczny w Szafarni

Utalentowani młodzi muzycy będą rywalizować w rozpoczynającym się w czwartek (14 maja) 23. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Koncert inauguracyjny odbędzie się w Dworze Artusa w Toruniu. Początek zmagań od piątku (15 maja) w Szafarni. Imprezę wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 
Konkurs rozpocznie się w czwartek o godzinie 18 koncertem w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Torunia. Na scenie zaprezentuje się zespół śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, pod batutą Anny Szostak. Grupa wykona utwory fortepianowe Fryderyka Chopina, mazurki, polonezy i walce w aranżacjach na zespół wokalny.
 
Przesłuchania konkursowe odbędą się w piątek i sobotę (15 i 16 maja) od godziny 10 do 20 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Konkurs zakończy się w niedzielę (17 maja) o godzinie 12 plenerowym koncertem laureatów, podczas którego ogłoszone zostaną wyniki oraz wręczone nagrody. Na scenie przed pałacem utalentowani młodzi pianiści wystąpią z programem wybranym przez jurorów. Na wszystkie konkursowe wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
 
W tym roku po raz pierwszy konkurs rozegra się w trzech grupach wiekowych (pierwsza – do lat 10, druga – do lat 13, trzecia – do lat 16). Swoje programy zaprezentują muzycy z 14 państw: Rumunii, Białorusi, Włoch, Czech, Rosji, Polski, Gruzji, Litwy, Singapuru, Chin, Korei Północnej, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Australii.
 
Zmagania ocenią wybitni pianiści i profesorowie uczelni muzycznych z Polski i z zagranicy. W gronie jury zasiądą: prof. Andrzej Jasiński, prof. Andrzej Tatarski, prof. Maria Murawska, prof. Yves Henry z Francji, prof. Uta Weyand z Niemiec i prof. Jordi Benseny Plaza z Hiszpanii. Jurorzy zadecydują o tym kto otrzyma nagrody pieniężne (główna nagroda w I grupie to 1500 euro, w II i III grupie 2000 euro) wraz ze statuetką Preludium oraz zaproszenia Fundacji im. György’a Ferenczy’ego do zagrania koncertów w Budapeszcie, Pampelunie, Warszawie i Żelazowej Woli.
 
Po raz pierwszy w historii konkursu, dzięki transmisji online, wszystkie przesłuchania oraz koncert laureatów będzie można śledzić na żywo za pośrednictwem strony Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni  – www.szafarnia.art.pl.
 
Idea szafarskich konkursów pianistycznych narodziła się w 1992 roku. Odbył się wtedy pierwszy konkurs o zasięgu krajowym, kolejne miały już charakter międzynarodowy. Dla wielu młodych pianistów były pierwszym krokiem do muzycznej kariery.
 
W czasie trwania konkursu Kujawsko-Pomorskie będzie gospodarzem spotkania Zarządu Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich, instytucji zajmującej się upowszechnianiem wiedzy o osobie i twórczości Fryderyka Chopina na całym świecie. Przedstawiciele organizacji będą uczestniczyć w przesłuchaniach konkursowych w Szafarni.
 
Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
 
 
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
 
fot. Mikołaj Kuras
 

12 maja 2015 r.