Aktualności

Bydgoski Festiwal Muzyczny w Koronie/fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Bydgoski Festiwal Muzyczny w Koronie/fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Koniec tygodnia z kulturą, nauką i sztuką

Inauguracja Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, koncerty w ramach Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w Filharmonii Pomorskiej, spektakl w toruńskim Teatrze Horzycy, wystawy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu oraz koncert i konferencja naukowa w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

W niedzielę (27 września) w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, spektakl „Capri – wyspa uciekinierów” rozpocznie Festiwal Prapremier Azyl 2020. Ideą tegorocznej edycji jest próba zmierzenia się z rzeczywistością w obliczu pandemii oraz zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych i konfliktów międzynarodowych. Samorząd województwa wspiera festiwal finansowo. W latach 2016-2019 łączna kwota dotacji wyniosła pół miliona złotych. Więcej.

Trwa Bydgoski Festiwal Muzyczny w Koronie. W weekend zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej na dwa koncerty. Dziś (25 września) widowisko „Sinatra Wodecki – Wodecki Sinatra”, a w niedzielę występ „Adam Sztaba familijnie”. Wydarzenia będą dostępne również online, na kanale YouTube FP. Więcej informacji na stronie filharmonii. O koncercie inauguracyjnym BFM pisaliśmy tutaj.

Od czwartku (24 września) do niedzieli (27 września) w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu można obejrzeć spektakl Géralda Sibleyrasa „Napis”, w reżyserii Pawła Paszta. Czarna komedia opowiada perypetie sąsiadów i ich stosunków z nowymi lokatorami kamienicy. Więcej.

W Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu do 25 października można oglądać trzy wystawy. „Hołd” Basi Sokołowskiej jest podsumowaniem ostatnich 10 lat inspiracji autorki artystami takimi jak Anna Atkins, Louise Bourgeois, Georgia O’Keeffe oraz Agnes Martin. Więcej. Druga wystawa, fotorelacja Michała Jakubowicza „Dziady”, pokazuje stan integracji z naturą dawnych niemieckich cmentarzy zlokalizowanych na zachodzie i północy Polski. Więcej. Przypominamy również o wystawie Urszuli Kluz-Knopek „Czas kamienia”. Więcej informacji tutaj.

W czwartek i piątek (24-25 września) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Architektura miast: Architekci w miastach XIX i XX wieku”. Program wydarzenia i informacje o bezpłatnych wejściówkach tutaj. W sobotę (26 września) zapraszamy na koncert „Czy ten koncert to nie u Was?”. Alicja Kuszowska i Emilia Hamerlik wykonają utwory nawiązujące do współczesnego paradygmatu kobiecości. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie centrum.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu i Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 września 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 września 2020 r.