Aktualności

Dzieci mogły korzystać z komputera tylko na lekcjach; fot. Tymon Markowski
Dzieci mogły dotąd korzystać z komputera tylko na lekcjach; fot. Tymon Markowski

Komputer pomaga żyć

Marszałkowska administracja województwa kujawsko-pomorskiego zdecydowała się na realizację programu, w ramach  którego do tysięcy niezamożnych gospodarstw domowych w całym regionie trafiają przekazywane nieodpłatnie komputery i łącza internetowe. Uczestnicy projektu przechodzą szkolenia wprowadzające w świat komunikacji internetowej. Wartość pierwszej edycji projektu to ponad 15 milionów złotych.

 

To jedno z większych tego typu przedsięwzięć w kraju. Środki pochodzą z puli Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także budżetu województwa. W pierwszej edycji ze wsparcia skorzystało 2 tysiące gospodarstw domowych, w tym rodziny z dziećmi w wieku szkolnym i takie, w których ktoś z domowników jest osobą niepełnosprawną. Jesienią 2013 sprzęt trafił do beneficjentów, którzy w tym czasie wzięli udział w szkoleniach z podstaw obsługi komputera i surfowania w internecie.

 

– W naszej pięcioosobowej rodzinie nie było do tej pory dostępu do internetu. Dzieci (15, 14 i 12 lat) mają w szkole informatykę, ale dotąd mogły korzystać z komputera tylko na lekcjach. Dzięki dostępowi do internetu mogłam zacząć szukać pracy w sieci i udało się, znalazłam pracę w szkole podstawowej – opowiada Emilia Pawlak ze wsi Przyłęki w powiecie bydgoskim. Dodaje, że komputer jest na co dzień bardzo oblegany, a ona sama ułatwia sobie życie dzięki możliwości kontroli postępów szkolnych dzieci za pośrednictwem szkolnego e-dziennika, zakupom w sklepach internetowych i poczcie elektronicznej.

 

Z programu skorzystała też rodzina Ewy Kaźmierczak z Torunia, mamy niepełnosprawnego Kamila: – Syn cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i to głównie z myślą o nim starałam się o to wsparcie, ale teraz oboje korzystamy z komputera bardzo często. Kamil ćwiczy dzięki specjalnym programom dostosowanym dla niego, gra w specjalne gry, ogląda filmy, słucha muzyki. Chodzi na zajęcia komputerowe, radzi sobie coraz lepiej, widzę duże postępy. Pani Ewa śledzi w sieci przede wszystkim strony i fora poświęcone chorobie syna i wszelkie doniesienia na temat nowych metod rehabilitacji, ale zagląda też tam, gdzie może znaleźć inspiracje dla swojej pasji: samodzielnego tworzenia ozdób i zabawek.

 

W tym roku ruszyła realizacja wartej 13 milionów złotych drugiej edycji przedsięwzięcia, ze wsparciem adresowanym do prawie 2 tysięcy rodzin.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 września 2015 r. 

 

Dzieci mogły korzystać z komputera tylko na lekcjach; fot. Tymon MarkowskiSyn cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i to głównie z myślą o nim starałam się o to wsparcie; fot Mikołaj Kuras