Aktualności

Nowa Huta - widok na Plac Centralny, fot. Piotr Tomaszewski-Guillon za pośrednictwem Wikipedia.org, linecja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl
Nowa Huta – widok na Plac Centralny, fot. Piotr Tomaszewski-Guillon za pośrednictwem Wikipedia.org, linecja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Architektura w Wozowni

Już dziś (23 lutego) o godzinie 18.30 odbędzie się wykład dr Michała Wiśniewskiego pt. „Jak wykuwała się stal: architektura Nowej Huty”. Organizowane przez Galerię Sztuki Wozownia w Toruniu wydarzenie odbędzie się w formie online.

Nowa Huta to jeden z największych programów urbanistycznych zrealizowanych w Polsce w XX wieku. Budowana od 1949 roku, początkowo jako idealne socjalistyczne miasto z czasem stała się ogromnym nowoczesnym założeniem urbanistycznym i największą dzielnicą mieszkaniową Krakowa. Jej historia odsłania wszystkie możliwe problemy, z którymi borykały się polskie miasta po drugiej wojnie światowej, pokazuje takie zjawiska jak szybki napływ ludności, skrajne realia bytowe mieszkańców, postęp technologiczny, presja polityczna, narodziny społeczeństwa obywatelskiego. Nowa Huta to także temat artystyczny i literacki oraz dzieło sztuki realizowane przez szeroki zespół architektów związanych z Miastoprojektem Kraków, które wpisuje się w szerokie ogólnoświatowe zjawisko budowy nowych miast okresu powojennego. Od chwili powstania była postrzegana przez pryzmat licznych mitów i stereotypów, współcześnie jest najbardziej zieloną dzielnicą Krakowa.

 

Celem spotkania jest przedstawienie architektonicznej historii Nowej Huty, pokazanie kolejnych etapów jej rozwoju, przedstawienie historii osób zaangażowanych w jej realizację, a także skonfrontowanie ich prac i metod z innym podobnymi projektami, które realizowano w Europie po 1945 roku.

 

W wykładzie będzie można wziąć udział za pośrednictwem strony Galerii Wozownia w mediach społecznościowych lub korzystając z YouTube.

 

Jej Magnificencja Rektora

 

W piątek (26 lutego) Wozownia zaprasza na wernisaż nowej wystawy Iwony Demko „Jej Magnificencja Rektora”. Cały strój i wystrój gabinetu Jej Magnificencji Rektory są wyrazistym manifestem, a zarazem wielkim pytaniem o pozycję kobiet na polskich uczelniach, nie tylko artystycznych. Jej Magnificencja Rektora ma głęboko przemyślany program restrukturyzacji uczelni i dowartościowania kobiet w jej strukturach. To program, w którym widać przyszłość przez różowe okulary. Wydarzenie online rozpocznie się o godzinie 18, szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej instytucji.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

 

23 lutego 2021 r.