Aktualności

Bronisław Malinowski, fot. PAP via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego
Bronisław Malinowski, fot. PAP via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego

Bronisław Malinowski – światowa gwiazda Królowej Sportu

Rok 2021 jest w Kujawsko-Pomorskiem Rokiem Bronisława Malinowskiego, związanego z naszym regionem wybitnego polskiego lekkoatlety, długodystansowca, złotego i srebrnego medalisty olimpijskiego, wicemistrza świata, wielokrotnego mistrza Polski, do dziś niepokonanego rekordzisty kraju w biegach długich. Jego imponującą karierę sportową przerwała 40 lat temu tragiczna śmierć.

– Miał dobre serce. To dobry człowiek po prostu był. Utalentowanych i odnoszących sukcesy sportowców jest wielu, ale w jego przypadku szacunek musi budzić postawa, która cechowała go zarówno na bieżni, jak i w relacjach prywatnych. Miał taki rodzaj wrażliwości społecznej, który kazał mu się dzielić z innymi tym, co posiadał – mówi Robert Malinowski, starszy brat Bronisława, radny województwa, sam w młodości lekkoatleta, a później m.in. trener lekkiej atletyki, nauczyciel i wieloletni prezydent Grudziądza.

Bronisław Malinowski miałby dziś 70 lat, od jego śmierci w wypadku samochodowym na grudziądzkim moście – śmierci trzydziestolatka w pełnym rozkwicie świetnie rozwijającej się kariery sportowej – mija lat 40. Urodził się w 1951 roku w Nowem nad Wisłą niedaleko Grudziądza. Bardzo wcześnie, jeszcze jako chłopiec, ujawnił talent biegacza i wkrótce rozpoczął treningi w grudziądzkim klubie Olimpia, któremu pozostał wierny do końca, także jako dojrzały już zawodnik i międzynarodowa gwiazda lekkoatletyczna.

Jego domeną były biegi długie. Do dziś nikt nie pobił jego rekordów Polski w biegach na 3 i 5 kilometrów oraz na 2 mile, a także na 3 kilometry z przeszkodami – choć dziś za wynikami w sportowym wyczynie stoją całe sztaby szkoleniowców i lekarzy i praktycznie nieograniczone środki.

Lista jego sportowych sukcesów jest imponująca. Srebrny medal olimpijski w Montrealu (1976), olimpijskie złoto w Moskwie (1980), dziesięciokrotne mistrzostwo Polski i dwukrotne mistrzostwo Europy, mistrzostwo świata w przełajach (1979) to tylko najważniejsze z nich.

„Wykorzystywał swój sukces, by pomagać innym, wspierał finansowo m.in. podopiecznych domu dziecka w Bąkowie w powiecie świeckim” – czytamy w stanowisku sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego o ogłoszeniu Roku Bronisława Malinowskiego w naszym województwie.

Film ze złotym zwycięstwem Bronisława Malinowskiego (udostępniony przez Polski Komitet Olimpijski na stulecie polskiego ruchu olimpijskiego)

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

23 lutego 2021 r.

Bronisław Malinowski, fot. Jan Rozmarynowski via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława MalinowskiegoBronisław Malinowski, fot. Mieczysław Świderski newspix.pl via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława MalinowskiegoBronisław Malinowski, fot. Piotr Bilski via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława MalinowskiegoBronisław Malinowski, fot. sporting-heroes.net via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława MalinowskiegoBronisław Malinowski, fot. PAP via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława MalinowskiegoBronisław Malinowski, fot. Piotr Bilski via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława MalinowskiegoBronisław Malinowski, fot. Piotr Bilski via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego