Aktualności

Podpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kolejny krok w kierunku obwodnic Brodnicy i Lisewa

We wtorek (23 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienia w sprawie budowy obwodnicy Lisewa (powiat chełmiński) i kolejnych etapów obwodnicy Brodnicy. Inwestycje będą realizowana we współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z samorządami lokalnymi. Obie inwestycje uzupełnią trwające modernizacje wojewódzkich tras ze Stolna do Wąbrzeźna oraz z Brodnicy do granicy województwa.

 

–  Dzięki temu, że samorządy Brodnicy i Lisewa wcześniej zleciły prace nad koncepcjami obwodnic wytyczono już korytarze tych tras, które są pozytywnie oceniane przez mieszkańców. To kluczowa sprawa przy tak dużych inwestycjach. Chcemy, by na obwodnice trafiły środki z nowego rozdania unijnego. Wymaga to ścisłej i dynamicznej współpracy samorządu województwa oraz gmin, za którą już teraz chcę podziękować. Jestem przekonany, że te porozumienia pozwolą nam w możliwie najkrótszym czasie uruchomić oczekiwane inwestycje – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

– W partnerstwie z samorządami lokalnymi łatwiej znaleźć najlepsze rozwiązania satysfakcjonujące mieszkańców. Warto też podkreślić, że oba zadania uzupełnią realizowane już inwestycje. Jesteśmy w trakcie gruntownej rozbudowy 29-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej ze Stolna do Wąbrzeźna. Prowadzimy również  przebudowę prawie 7 kilometrów trasy z Brodnicy w kierunku granicy województwa – dodaje wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Podpisy pod porozumieniami określającymi sposób finansowania dokumentacji projektowej złożyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, starosta chełmiński Zdzisław Gamański, starosta brodnicki Piotr Boiński, wójt Lisewa Jakub Kochowicz, burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz i wójt gminy Brodnica Adam Zalewski. W spotkaniu uczestniczyli także radni województwa Katarzyna Lubańska i Tadeusz Pogoda.

Obwodnica Lisewa powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 548 i ominie miejscowość od północy. Trasa będzie miała długość ok. 2,7 km. Gotowy jest wcześniej opracowany przez gminę Lisewo projekt dla drogi gminnej, jednak konieczna jest jego aktualizacja. Zadanie sfinansują solidarnie samorząd województwa, powiat chełmiński i gmina Lisewo. Koszt dokumentacji szacowany jest na 720 tys. zł.

Kolejna część obwodnicy Brodnicy otaczać ma miasto od strony południowo-wschodniej. Umożliwi to wyprowadzenie tranzytu również na kierunku drogi wojewódzkiej nr 544 (w stronę Lidzbarka). Trasa o długości ponad 3,6 km ma przebiegać od Ronda Warszawskiego do ulicy Lidzbarskiej. Koszt aktualizacji dokumentacji wyniesie ok. 300 tys. zł. Środki zabezpieczą samorząd województwa, powiat brodnicki, miasto Brodnica i gmina Brodnica.

Liderem obu zadań jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Podlegający mu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosi wkrótce przetargi na aktualizację istniejących dokumentacji projektowych.

Obwodnice będą uzupełnieniem trwających już inwestycji na drogach wojewódzkich. Wiosną wznowione zostały prace przy gruntownej modernizacji drogi wojewódzkiej nr 548 ze Stolna (powiat chełmiński) do Wąbrzeźna. Więcej informacji.

Trwają również zaawansowane prace przy gruntownym remoncie sześciu odcinków drogi wojewódzkiej nr 544 pomiędzy Brodnicą i Grążawami (powiat brodnicki). Z zakresem zadania można zapoznać się na naszej stronie.

 

8 obwodnic gotowych, kolejne w przygotowaniu

Przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w regionie wybudowano 8 obwodnic. Inwestycje zostały zrealizowane w:

  • Brodnicy – długość: 2,5 km, koszt: 50 mln zł,
  • Chełmnie – 3,7 km, 14 mln zł,
  • Janikowie (powiat inowrocławski) – 2,6 km, 21 mln zł,
  • Mroczy (w powiecie nakielskim) – 4,2 km, 19 mln zł,
  • Nakle nad Notecią – 2,3 km, 64 mln,
  • Mogilnie – 5 km, 31 mln zł,
  • Pakości (powiat inowrocławski) – 1,9 km, 7 mln zł,
  • Płazowie (w powiecie tucholskim) – 1,7 km, 7 mln zł.

Koszt wszystkich przedsięwzięć to ponad 200 milionów złotych. Zadania były współfinansowane przez samorządy lokalne. Samorząd województwa zapewnił też środki, które pozwoliły przebudować istniejącą sieć drogową, co umożliwiło m.in. wyprowadzenie tranzytu z centrum Aleksandrowa Kujawskiego. Obecnie trwają również prace nad obwodnicą Lubrańca (tryb zaprojektuj i wybuduj) o długości 5,3 km, które pochłoną około 48 mln zł. W kolejnych latach zależy nam na powstaniu kolejnych obwodnic. Z listą wszystkich przygotowywanych przedsięwzięć można zapoznać się TUTAJ.

 

Drogi wojewódzkie – duży plac budowy

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 mln złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Pozyskaliśmy też kolejne 230 mln złotych przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje ponad miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras. Z listą realizowanych obecnie zadań można zapoznać się na naszej stronie.

 Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 listopada 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada 2021 r.

Podpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie porozumień na obwodnice Lisewa i Brodnicy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObwodnica Brodnicy, graf. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy