Aktualności

Nowe pociągi, które jeżdżą w regionie od listopada ubiegłego roku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Nowe pociągi, które jeżdżą w regionie od listopada ubiegłego roku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Kolej w regionie – nowoczesna i wygodna

Siedem nowoczesnych, wygodnych i szybkich czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych ma dostarczyć na kujawsko-pomorskie tory wykonawca, który zostanie wyłoniony w trwającym postępowaniu przetargowym. Dołączą do 33 pojazdów, które są własnością samorządu województwa.

– Unowocześniamy nasz tabor kolejowy. Pod koniec ubiegłego roku na kujawsko-pomorskie tory wyjechało pięć elektrycznych zespołów trakcyjnych wyprodukowanych w bydgoskiej Pesie. Za nami również remonty infrastruktury i nie zwalniamy z zakupami. Chcemy zapewnić pasażerom wysoki standard i wygodę podróży – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Poza dostawą pojazdów, postępowanie obejmuje także świadczenie asysty technicznej dla każdego z nich przez okres ośmiu lat od dnia dostawy oraz przekazanie przez producenta tzw. „pakietu naprawczego”. Nowe pojazdy umożliwią zabranie na pokład minimum 380 osób (w tym 180 miejsc siedzących i osoby na wózkach inwalidzkich) oraz rowery. Wygodne fotele zostaną wyposażone w gniazdka elektryczne i USB do ładowania laptopów i telefonów. Podróż umili także bezprzewodowy internet i klimatyzacja. Na wyposażeniu każdego z pociągów znajdą się ratujące życie defibrylatory.

Pojazdy będą napędzane silnikami asynchronicznymi o sumarycznej mocy ciągłej minimum 2000 kW i pozwolą na jazdę z prędkością 160 km/h. Wśród wymagań znalazły się również między innymi systemy rozkładu jazdy, monitoringu, emisji reklam, pętli indukcyjnych czy łączności, w które wykonawca musi wyposażyć pojazdy.

Większość pociągów zostanie zakupiona ze środków z naszego programu Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Na dwa pojazdy samorząd województwa otrzymał wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Wobec potencjalnych wykonawców postawiono wymagania, które poświadczą o jakości pojazdów oraz rzetelności usług wsparcia technicznego.

Kujawsko-pomorska kolej

Za obsługę regionalnych pasażerskich połączeń kolejowych w naszym regionie (do 2030 roku) odpowiedzialni są operatorzy Arriva RP i Polregio. Rozkłady jazdy dostępne są na stronach www.arriva.pl oraz www.polregio.pl.

Pod koniec ubiegłego roku na tory w regionie wyjechało pięć nowych Elfów –  to nowoczesne czteroczłonowe elektryczne kolejowe zespoły trakcyjne, rozwijające prędkość 160 kilometrów na godzinę. Kosztowały 180 milionów złotych, a ich zakup został sfinansowany z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Czytaj: Nowe pociągi już w trasach, wkrótce próby z napędzanymi wodorem

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego na przewozy pasażerskie w regionie płaci przewoźnikom Arriva RP i Polregio rocznie 142 miliony złotych oraz kolejne 28 milionów złotych PKP PLK za dostęp do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowej. Łącznie to ponad 171 milionów złotych. Pociągi miesięcznie pokonują średnio 190 tysięcy pociągokilometrów.

Obecnie tabor samorządu to 18 pojazdów spalinowych i 15 o napędzie elektrycznym.

Czytaj także: Od 11 czerwca więcej pociągów do Poznania! (kujawsko-pomorskie.pl)

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

28 kwietnia 2023 r.

Nowe pociągi, które jeżdżą w regionie od listopada ubiegłego roku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPNowe pociągi, które jeżdżą w regionie od listopada ubiegłego roku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPNowe pociągi, które jeżdżą w regionie od listopada ubiegłego roku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPNowe pociągi, które jeżdżą w regionie od listopada ubiegłego roku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPNowe pociągi, które jeżdżą w regionie od listopada ubiegłego roku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP