Aktualności

Otwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Otwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Kino szyte na miarę

W Kowalu (powiat włocławski) powstało pierwsze w naszym regionie kino społecznościowe. 8 marca marszałek Piotr Całbecki oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść wzięli udział w uroczystym otwarciu. Projekt zrealizowano przy wsparciu z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Wstęgę przecięli aktor Jan Nowicki, reżyser Krzysztof Zanussi i marszałek województwa Piotr Całbecki. Kino mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Kowalu, w sali na parterze. Korzystać z oferty mogą nie tylko uczniowie szkoły, również dla starszych widzów będą organizowane seanse. W nowoczesnym kameralnym kinie, będącym częścią sieci „kino za rogiem”, jednocześnie może rozsiąść się wygodnie 25 osób. Zaletą tego typu placówek jest repertuar szyty na miarę, możliwość dostosowywania oferty do potrzeb odbiorcy.

 

To nie tylko miejsce oglądania filmów. Sala kinowa umożliwia dostęp do dwukierunkowej transmisji na żywo wydarzeń kulturalnych (spotkań, koncertów, przedstawień teatralnych), jak również prezentację własnej twórczości audiowizualnej mieszkańców.

 

– Jestem świadom, że uczestniczymy w czymś bardzo ważnym dla naszego województwa. To miejsce jest niezwykłe. Pokazuje jak podchodzić do kultury – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Główną ideą niewielkich kin społecznych jest stworzenie nowej filozofii kina odwołującego się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, zachowując zalety współczesnych kin sieciowych, cyfrową jakość obrazu i dźwięku. Sieci Małych Kin Społecznościowych mają wypełnić lukę pomiędzy kinem domowym, a komercyjnymi kinami sieciowymi.

 

Marszałkowskie wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 na realizację inwestycji to 251 tys. złotych.

 

Urząd Marszałkowski w ramach funduszy europejskich wsparł także:

  • modernizację budynku kina oraz utworzenie Muzeum Kina Niemego w Lipnie
  • przebudowę i wyposażenie sali widowiskowo-kinowej w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim,
  • modernizację kinoteatru Rondo w Chełmnie
  • przebudowę i wyposażenie sali kinowo-teatralnej Rypińskiego Domu Kultury.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 marca 2022 r.

 

Otwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie kina społecznościowego w Kowalu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP