Aktualności

Koncert „Sonaty Misteryjne” w kinie Pomorzanin, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Koncert „Sonaty Misteryjne” w kinie Pomorzanin, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Kino Pomorzanin rozbrzmiewa muzyką dawną

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki Dawnej w miniony poniedziałek (21 marca) stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej zaprosiło bydgoskich melomanów do kina „Pomorzanin” na koncert „Sonaty Misteryjne”, na który złożył się wybór sonat ze zbioru Heinricha Ignaza Franza von Bibera na skrzypce i basso continuo. Koncert poprzedziła prelekcja Michała Marcinkowskiego na temat tajemnic „zbioru misyjnego” Bibera.

 

W programie koncertu znalazły się:

  • Sonata I – Zwiastowanie NMP
  • Sonata III – Narodzenie Pana Jezusa
  • Sonata VI – Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
  • Sonata IX – Droga krzyżowa
  • Sonata X – Ukrzyżowanie
  • Sonata XII – Wniebowstąpienie Jezusa
  • Sonata XIII – Zesłanie Ducha Świętego.

 

Niektóre z nich, zwane też różańcowymi, wykonane zostały na skrzypcach z zastosowaniem oryginalnej skordatury, czyli rzadko używanej techniki polegającą na nastrojeniu skrzypiec w innym niż standardowy kwintowy strój, z kolei inna część – w transkrypcji na violę da gamba. Trzeba wspomnieć, że Heinrich Ignaz Franz von Biber rozpoczynał karierę muzyczną jako gambista, zanim został jednym z wiodących wirtuozów skrzypiec XVII wieku.

 

Solowym partiom skrzypiec towarzyszy w tych utworach oczywiście partia basso continuo, realizowana podczas koncertu na klawesynie oraz basowym instrumencie strunowym – violone.

 

Wykonawcami koncertu byli:

Michał Marcinkowski – skrzypce barokowe,

Matthias Bergmann – viola da gamba,

Łukasz Macioszek – violone,

Dorota Zimna – klawesyn.

 

Poniedziałkowemu wydarzeniu w kinie „Pomorzanin”, w którym  uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, towarzyszyła zbiórka na rzecz dzieci uchodźców z Ukrainy. Podobne zbiórki odbędą się również podczas projekcji filmowych w najbliższą niedzielę 27 marca, gdy pokazane zostaną współczesne kreskówki ukraińskie, filmy fabularne i dokumentalne, z których dochód w całości przekazany zostanie przez organizatorów na wsparcie Ukraińców.

 

Od roku 2003, gdy w „Pomorzaninie” odbył się ostatni seans filmowy, zabytkowe wnętrze popadało w ruinę i zapomnienie. Ponad trzy lata temu w starym wnętrzu z początku minionego wieku zagościł nowy duch. Sala bydgoskiego kina coraz częściej rozbrzmiewa muzyką dawną. Na sali „Pomorzanina” prezentują się w ostatnich latach zwycięzcy konkursu Młoda Muzyka Dawna, a od ponad trzech lat festiwal Bydgoska Scena Barokowa, dla którego estrada kina stała się po prostu domem.

 

Od 2017 roku oferta kulturalna „Pomorzanina” rozrastała się: w 2020 roku odbyło się ponad sześćdziesiąt wydarzeń, a dzięki środkom pozyskanym z dotacji i prywatnego finansowania, sala kina przechodziła kolejne etapy remontu, która jesienią 2021 zyskała nową podłogę, fotele, ekran, instalację elektryczną, grzewczą i wentylacyjną. Hol kina i podbalkonie zamieniły się w przestrzeń wystawienniczą.

 

Gabinet Marszałka

 

23 marca 2022 r.

 

Koncert „Sonaty Misteryjne” w kinie Pomorzanin, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKoncert „Sonaty Misteryjne” w kinie Pomorzanin, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKoncert „Sonaty Misteryjne” w kinie Pomorzanin, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKoncert „Sonaty Misteryjne” w kinie Pomorzanin, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKoncert „Sonaty Misteryjne” w kinie Pomorzanin, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKoncert „Sonaty Misteryjne” w kinie Pomorzanin, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKoncert „Sonaty Misteryjne” w kinie Pomorzanin, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP