Aktualności

Fot. Kuba Kopczyński/etnomuzeum.pl

Kiermasze wielkanocne w muzeach

Muzea etnograficzne w Toruniu i we Włocławku  zapraszają w niedzielę (22 marca)  na przedświąteczne kiermasze wielkanocne. Na kolorowych i bogatych stoiskach nie zabraknie regionalnych smakołyków oraz wyrobów rękodzielniczych.

 

We włocławskim Muzeum Etnograficznym, działającym w ramach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, miłośnicy ręcznie wykonywanych ozdób będą mogli zakupić przybranie do święconki i na wielkanocny stół. Nie zabraknie palemek, pisanek, baranków, zajączków oraz barwnych stroików. Wytwórcy regionalnych potraw zadbają o przygotowanie tradycyjnych wypieków, chlebów, wędlin oraz innych produktów, które powinny zagościć na świątecznym stole.

 

Uczestnicy kiermaszu obejrzą specjalnie przygotowany stół wielkanocny oraz gotowane w naturalnych barwnikach kraszanki. Najmłodsi wykonają ozdoby świąteczne. Więcej informacji o imprezie tutaj.

 

Do Torunia na kiermasz zjadą twórcy sztuki ludowej z całej Polski. Na wszystkich odwiedzających w tym dniu Muzeum Etnograficzne przygotowano mnóstwo atrakcji. Na ponad stu stoiskach będzie można kupić jajka zdobione różnorodnymi technikami. Nie zabraknie palm wielkanocnych, ręcznie haftowanych obrusów, serwet oraz słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich.  Wikliniarze zaprezentują kosze i koszyczki na święconki, a rzeźbiarze drewniane figury świętych oraz zwierząt.  Zakupimy także świąteczne wędliny i wypieki.

 

Pracownicy muzeum oprowadzą uczestników po świątecznych aranżacjach w parku etnograficznym. Kiermasz to także okazja do spotkań z twórcami. Więcej informacji o imprezie tutaj.

 

Kiermasze w muzeach rozpoczną się o godzinie 10.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu są jednostkami kultury samorządu województwa.

 

Fot. Kuba Kopczyński/etnomuzeum.pl

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 marca 2015 r.