Aktualności

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Jubileuszowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy

Czas to miłość – to hasło czterdziestego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zainaugurowanego w minioną sobotę (6 listopada) w katedrze bydgoskiej. Wczoraj (8 listopada) w Urzędzie Wojewódzkim, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się uroczysta sesja, podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia, w tym marszałkowskie medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

– Myśl, którą zawarł kardynał Wyszyński w słowach „czas to miłość”, można byłoby sformułować również w ten sposób, że miłość to czas, który możemy poświęcić bliźniemu. Każdemu, nie tylko osobie którą kochamy, dziecku lub innym członkom swojej rodziny. Albo swoim rodzicom, ludziom starszym, być może schorowanym. To przecież nie jest takie trudne do wyobrażenia: kochamy ich, więc ofiarowujemy im swój czas, którego tak bardzo nam brakuje w tym zagonionym współczesnym świecie – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Medale Unitas Durat z rąk wicemarszałka Ostrowskiego odebrali Aleksander Grzybek, senior Domu Bydgoskiego Archikonfraterni Literackiej i organizator bydgoskich Tygodni Kultury Chrześcijańskiej oraz w imieniu Klubu Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy, działającego od 1981 roku przy bydgoskiej parafii św. Andrzeja Boboli, prezes Teresa Bermańska.

Wspominając osobę Anny Stranz, laureatki przyznanego pośmiertnie medalu „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”, która była założycielką i prezesem bydgoskiego Bractwa Więziennego „Samarytania”, wicemarszałek Ostrowski zauważył, że idąc do osadzonych, do wykluczonych, by mówić o Bogu, musiała pokonać wewnętrzny strach, ale przede wszystkim musiała też dotrzeć do nich i pobudzić w nich motywację do nowego życia. – Trudność polega na tym, że do każdej z tych osób należało znaleźć właściwy klucz. Dla ludzi wierzących tym kluczem jest Ewangelia i Anna Stranz starała się do serca każdej z tych osób, do których docierała, ten klucz dopasować – podkreślił.

Na zakończenia swego wystąpienia wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złożył gratulacje pozostałym odznaczonych medalami „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Jego laureatami zostali Teresa Bermańska, Grzegorz Grzmot-Bilski, Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz Telewizja Polska oddział w Bydgoszczy.

Gabinet Marszałka i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

9 listopada 2021 r.

 

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPTydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP