Aktualności

Jubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon Markowski
Jubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon Markowski

Jubileusz Szpitala Biziela

Bydgoski Szpital Uniwersytecki im. Doktora Jana Biziela obchodzi 35-lecie istnienia. Lecznica utrzymuje wysokie standardy leczenia i opieki medycznej, dotrzymując kroku wiodącym ośrodkom w kraju. Ostatnio wzbogaciła się o najnowszej generacji aparat do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego.

 

Lecznica rozpoczęła działalność latem 1980 w oddanym wówczas do użytku zupełnie nowym kompleksie budynków. Jej patronem jest wybity i zaangażowany społecznie bydgoski lekarz, pierwszy prezes Rady Miejskiej Bydgoszczy w odrodzonej w międzywojniu Polsce. Po aksamitnej rewolucji 1989 podlegał samorządowi województwa, w roku 2008, po przekazaniu szpitalnych nieruchomości Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika, stała się klinicznym Szpitalem Uniwersyteckim. Jest szpitalem wysokospecjalistycznym z najwyższym trzecim stopniem referencyjności. Zatrudnia stale doskonalących wiedzę i umiejętności medyków, stale też unowocześnia bazę leczniczą.

 

– Placówka przeszła pod skrzydła Collegium Medicum UMK oddłużona (na pokrycie zobowiązań w latach 2008-2009 przekazaliśmy ponad 11 milionów złotych) i solidnie wywianowana, a wsparciem ze strony samorządu województwa cieszyła się także później, już jako jednostka uczelniana – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Na inwestycje – modernizację obiektów oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej – otrzymała w latach 2005-2015 z budżetu województwa blisko 33 miliony.

 

Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013, z którego dotacji skorzystała trzykrotnie, przeprowadziła przedsięwzięcia modernizacyjne i zakupy aparatury za blisko 29 milionów złotych. Wśród sfinansowanych w ten sposób inwestycji są doposażenie oddziałów noworodków i wcześniaków (z intensywną terapią noworodka), anestezjologii i intensywnej terapii oraz kliniki gastroenterologii i chorób wewnętrznych, a także bloku operacyjnego; remont modernizacyjny oddziału noworodków i wcześniaków oraz kliniki położnictwa i chorób kobiecych; przebudowa i rozbudowa oraz doposażenie pracowni angiologii i hemodynamiki; zakup najnowszej generacji aparatu do badań metodą rezonansu magnetycznego oraz przebudowa pomieszczeń przeznaczonych na pracownię rezonansową.  

 

W dzisiejszych ceremoniach jubileuszowych, które odbywają się w Operze Nova, samorząd województwa reprezentuje wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.   

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 października 2015 r.

Jubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon MarkowskiJubileusz Szpitala Biziela w Operze Nova, fot. Tymon Markowski