Aktualności

730-lecie lokacji miasta Grudziądza, fot. UM Grudziądz
730-lecie lokacji miasta Grudziądza, fot. UM Grudziądz

Jubileusz Grudziądza

18 czerwca Grudziądz świętował 730. rocznicę nadania praw miejskich, tego dnia 1291 roku wielki mistrz zakonu krzyżackiego Meinhard z Kwerfurtu wystawił miastu przywilej lokacyjny. Dzieje Grudziądza są jednak znacznie starsze, o czym mówił w czasie uroczystej sesji rady miasta Mariusz Żebrowski, radny i historyk. Zarząd województwa podczas uroczystości reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Świętowanie rozpoczęła msza św. w grudziądzkiej Bazylice pw. św. Mikołaja, następnie obchody przeniosły się do Centrum Kultury Teatr. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski w swoim przemówieniu inauguracyjnym oprócz historii sporo miejsca poświęcił także znanym ludziom, którzy rozsławili Grudziądz. Wspomniał choćby Mikołaja z Ryńska, Biskupa Christiana, Piotra z Grudziądza czy Mikołaja Kopernika, który w mieście ogłosił swój „Traktat o biciu monety”. – Dzieje Grudziądza to historia znanych ludzi. To oni to miejsce tworzyli, to im zawdzięcza swój jedyny i niepowtarzalny charakter – mówił prezydent.

 

Do tego wątku nawiązał w swoim wystąpieniu także wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. – Warto pamiętać, że o naszej tożsamości nie decydują wyłącznie zabytki kultury materialnej, stare mury, baszty, parki czy bulwary. O tożsamości miasta decydują w takiej samej mierze ludzie, budujący to miasto dom po domu, ulicę po ulicy. To ludzie są najważniejsi, szczególnie dla samorządowców – kontynuował wicemarszałek. –Mamy dwa miliony powodów, by troszczyć się o nasze województwo i jego mieszkańców. Podobnie myślę o Grudziądzu: rajcy miejscy Grudziądza mają co najmniej 94 tysiące powodów, by kochać miasto i jego mieszkańców, żyć ich marzeniami, rozumieć i podzielać ich aspiracje. Niech więc dzisiejszy zacny jubileusz będzie inspiracją do wspólnej pracy na rzecz Grudziądza. W historii jesteśmy tylko jedną zmianą sztafety pokoleń. Warto, aby była to zmiana wyróżniająca się pracą i współpracą – zakończył wystąpienie wicemarszałek Ostrowski, przekazując w imieniu samorządu województwa życzenia, by ta rocznica przyniosła całej społeczności miasta wiele radości, owocnych spotkań, przemyśleń i planów wybiegających daleko w kolejne dziesięciolecia.

 

Podczas sesji w teatrze pozdrowienia i życzenia dla miasta i jego mieszkańców za pośrednictwem łączy internetowych złożyli także przedstawiciele władz miast partnerskich Grudziądza: Gütersloh w Niemczech, Falun w Szwecji oraz chińskiego Nanningu.

 

Na zakończenie obecni na sesji radni podpisali odezwę do mieszkańców. – Grudziądz to nie tylko wspaniałe zabytki, to również wspólnota zamieszkujących to miejsce osób, wspólnota nas wszystkich. To także zobowiązanie, byśmy pamiętali o sobie i byli sobie życzliwi bez względu na sprawy, które z różnych powodów mogą nas rozdzielać. To my jesteśmy Grudziądzem, to my tworzymy miejsce, które ma już 730 lat – podkreślili radni.

 

Gabinet Marszałka

22 czerwca 2021 r.

 

730-lecie lokacji miasta Grudziądza, fot. UM Grudziądz730-lecie lokacji miasta Grudziądza, fot. UM Grudziądz730-lecie lokacji miasta Grudziądza, fot. UM Grudziądz