Aktualności

Jolanta Ogar-Hill i Agnieszką Skrzypulec ze srebrnym medalem zdobytym w Tokio, fot. Paweł Skraba
Jolanta Ogar-Hill i Agnieszką Skrzypulec ze srebrnym medalem zdobytym w Tokio, fot. Paweł Skraba

Srebrne żagle klasy 470, mamy trzeci medal dla regionu!

W środę (4 sierpnia) odbył się finałowy wyścig w żeglarskiej klasie 470. O medale rywalizowała polska załoga w składzie Jolanta Ogar-Hill (UKŻ Wiking Toruń ) i Agnieszka Skrzypulec. Polki ukończyły „medal race” na czwartym miejscu, wyprzedzając tuż przed metą Francuzki, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej zajęły drugie miejsce i zostały wicemistrzyniami olimpijskimi.

 

Srebro Polek to piąty medal w historii polskiego żeglarstwa i pierwszy srebrny krążek w tej kolekcji. Mistrzem olimpijskim został Mateusz Kusznierewicz (Atlanta 1996 rok, klasa Finn), który osiem lat później w Atenach w tej samej klasie był trzeci. Brązowe medale w Londynie (2012 rok) w windsurfingowej klasie RS:X zdobyli Zofia Noceti-Klepacka i Przemysław Miarczyński.

 

Medal duetu Jolanta Ogar-Hiil i Agnieszka Skrzypulec to siódma zdobycz polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 i trzeci medal wywalczony przez reprezentantkę Kujawsko-Pomorskiego. Przypomnijmy, że złoty medal w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4×400 m zdobyła Iga-Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), a srebrny krążek w wioślarskiej czwórce podwójnej wywalczyły Katarzyna Zillmann (AZS-UMK Toruń) i Marta Wieliczko (KW Wisła Grudziądz).

 

Jolanta Ogar-Hill to doświadczona, 39-letnia żeglarka, reprezentująca od dwóch sezonów UKS Wiking Toruń. Największe sukcesy torunianki to:

  • Złoto Mistrzostw Świata – Santander 2014 (z Larą Vadlau)
  • Srebro Mistrzostw Świata – La Rochelle 2013 (z Larą Vadlau)
  • Złoto Mistrzostw Europy – Ateny 2014 (z Lara Vadlau)
  • Brąz Mistrzostw Europy – Monako 2017 (z Agnieszką Skrzypulec) i Formia 2013 (z Larą Vadlau).

 

 Departament Sportu i Turystyki

Urzędu Marszałkowskiego

 

4 sierpnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 sierpnia 2021 r.