Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski
Fot. Filip Kowalkowski

Jesienne popołudnia z e-Szkołą

Jakie były skutki upadku powstania listopadowego? Czego dotyczą prawa Mendla? Jaką funkcję pełni zaimek? Co kryje się pod pojęciem tolerancji? Jakie zadania czekają na teście maturalnym z matematyki? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą popołudniowe spotkania z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. Przedstawiamy aktualny plan zajęć.

 

Nasz e-szkoła proponuje wiele ciekawych zajęć miedzy innymi z języka polskiego, matematyki, chemii, historii, biologii, języka niemieckiego i angielskiego. Do nauki zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wierzę na tematy znane ze szkolnych lekcji i przygotować się do klasówek i egzaminów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Zapraszamy na dzisiejsze (12 listopada) spotkanie z księdzem Dawidem Wasilewskim. Tematem rozważań będzie radość dnia codziennego. W programie także lekcja języka polskiego, podczas której omawiana będzie druga część „Dziadów” wieszcza narodowego Adama Mickiewicza oraz zajęcia z biologii, których tematem będą mutacje genowe. Miłośnikom reakcji chemicznych polecamy lekcję poświęconą łączeniu kwasów z tlenkami metali i reakcjami zasad z tlenkami niemetali.

 

Na zakończenie szkolnego tygodnia, w piątek (13 listopada) proponujemy lekcję fizyki. Uczniowie dowiedzą się, jak powstają wyładowania elektryczne. O prawach Zapraszamy na zajęcia z gramatyki języka niemieckiego i angielskiego. W programie także biologia. Lekcja będzie okazją, by dowiedzieć się kim był Gregor Mendel i poznać reguły dziedziczenia cech.

 

Polecamy także zajęcia z początku tygodnia, m.in. poniedziałkową (9 listopada) lekcję języka polskiego. Tematem był literacki obraz artysty. Uczniom, którym problemy sprawia gramatyka rodzimego języka polecaliśmy zajęcia poświęcone zaimkom. Zaprosiliśmy także na lekcję wiedzy o społeczeństwie, podczas której mowa była o tolerancji i sposobach rozwiązywania konfliktów. Na zakończenie dnia odbyły się zajęcia z historii. Uczniowie dowiedzieli się, jak żyli mieszkańcy Stanów Zjednoczonych w drugiej połowie XIX wieku.

 

O uzależnieniach i wypadkach w języku angielskim uczniowie mogli nauczyć się mówić we wtorek (10 listopada). Polecaliśmy także lekcję historii poświęconą skutkom upadku powstania listopadowego. Tegoroczni maturzyści mogli obejrzeć zajęcia z matematyki, podczas których rozwiązywane były przykładowe zadania z zakresu kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa, a które mogą pojawić się na egzaminie na poziomie rozszerzonym.

 

W środę (11 listopada) obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia zajęcia nie odbyły się.

  

 

Zajęcia można oglądać na czterech kanałach:

 

Wszystkie lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można je oglądać także poza godzinami emisji.

 

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa rozpoczęła nadawanie w marcu. Projekt był odpowiedzią marszałka Piotra Całbeckiego na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. E-lekcje szybko zyskały dużą popularność, zajęcia online obejrzało ponad 2,5 miliona osób. Zainteresowanie, z jakim spotkała się nasza e-Szkoła sprawiło, że postanowiliśmy kontynuować projekt także w wakacje. Przez całe lato transmitowaliśmy ciekawe zajęcia o różnorodnej tematyce, rozwijające zainteresowania i poszerzające wiedzę o naszym regionie. Powrót uczniów do szkół w nowym roku szkolnym wymusił zmianę formuły e-Szkoły. Proponujemy lekcje popołudniowe, do nauki zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę zdobytą w szkole i dobrze przygotować się do klasówek i egzaminów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 listopada 2020 r. 

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r.