Aktualności

Wanda Łukasiewicz, fot. Andrzej Goiński
Wanda Łukasiewicz, fot. Andrzej Goiński

We wspomnieniach najstarszych mieszkańców regionu

Wspomnieniami o papieżu Polaku dzielą się z nami stujednoletnia Wanda Łukasiewicz z Torunia i stuletni Kazimierz Maciejewski z Gąsawy (powiat żniński). Oboje są rówieśnikami Niepodległej, uhonorowanymi marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Wanda Łukaszewicz opowiada o radości przeżywanej w jej rodzinie na wieść o wyborze Karola Wojtyły na papieża. Wspomina swoją pielgrzymkę do Rzymu z grupą gdańszczan i pełne emocji oczekiwanie na audiencję u Jana Pawła II.

 

W Panowicach (powiat Podhajce, województwo tarnopolskie), na obecnej Ukrainie, 30 września 1919 roku przyszła na świat Wanda Łukasiewicz. Jej tata i brat zmarli na Kresach, a ona sama wraz z mamą i siostrą zostały przymusowo przesiedlone w 1945 roku –  najpierw do Krakowa, a po kilku miesiącach, na zaproszenie rodziny przyjechały do Torunia. Urząd repatriacyjny przydzielił im gospodarstwo rolne w Papowie Toruńskim. Po II wojnie światowej wyszła za mąż za Michała Łukasiewicza. W latach  sześćdziesiątych małżeństwo przeniosło się do Torunia. Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla rówieśników Niepodległej odebrała we wrześniu ubiegłego roku (więcej). Pełen biogram tutaj.

 

Kazimierz Maciejewski wspomina dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – To był szok, coś niesamowitego. Nikt z nas, żaden Polak się tego nie spodziewał – mówi. Przypomina o zasługach Jana Pawła II dla procesu demokratyzacji Europy Środkowo-Wschodniej i upadku muru dzielącego Berlin.

 

Miłośnik teleturniejów i wierny kibic naszej reprezentacji w skokach narciarskich – Kazimierz Maciejewski. Przez całe życie prowadził niewielkie gospodarstwo w Gąsawie (powiat żniński), w której się urodził i wychował. W czasie wojny został wysłany na przymusowe roboty do Niemiec. Tam poznał żonę, Eugenię Chojnacką. Małżonkowie powrócili do Polski w 1946 roku. Pan Kazimierz zajął się pracą w rodzinnym gospodarstwie, pani Eugenia – pielęgnowaniem domowego ogniska i wychowywaniem potomstwa. W 1947 roku państwu Maciejewskim urodziła się córka Danuta, po czternastu latach para doczekała się także syna Macieja. Marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z rąk przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej nestor odebrał w lutym (więcej). Pełen biogram tutaj.

 

Wcześniej swoimi wspomnieniami o Janie Pawle II podzieliła się z nami stutrzyletnia Aurelia Liwińska z Torunia.

 

Zachęcamy też do zapoznania się z archiwalnymi wspomnieniami o Janie Pawle II. Materiały dostępne są tutaj. Znajdują się tu wypowiedzi m.in. profesora Andrzeja Tomczaka, księdza kardynała Józefa Glempa i Lecha Wałęsy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

15 maja 2020 r.

 

Aurelia Liwińska, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.plKazimierz Maciejewski, fot. Andrzej GoińskiWanda Łukasiewicz, fot. Andrzej Goiński