Aktualności

Fot. Witold Broda/freepress.pl dla UMWKP
Fot. Witold Broda/freepress.pl dla UMWKP

Inwestycje w toruńskim Korczaku

Wkrótce ruszy modernizacja i rozbudowa Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu. Zaplanowano budowę przedszkola, basenu rehabilitacyjnego, placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu oraz ścieżki rowerowej, modernizację warsztatów nauki zawodu, remont sali gimnastycznej i dachu budynku internatu. Trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę. Prowadzimy też inwestycje w innych marszałkowskich placówkach edukacyjnych.

– Rozbudowa ośrodka to jedna z kilku dużych inwestycji samorządu województwa w sferze edukacji, trwających już lub przygotowywanych. Budujemy pracownie nauki zawodu dla osób z niepełnosprawnościami, przedszkola dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, stawiamy też na rozwój infrastruktury służącej podnoszeniu kwalifikacji osób dorosłych. To potrzebne i oczekiwane projekty, które pozwolą dostosować zaplecze edukacyjne naszych placówek do współczesnych standardów  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

W kompleksie ośrodka powstanie specjalistyczne przedszkole dla 26 dzieci w wieku 3-7 lat, ale zakładamy, że w szczególnych przypadkach będą tu mogły trafić także dzieci młodsze (od 2,5 roku) i starsze (do 9 lat). Zakładamy też, że nowa jednostka będzie prowadzić program wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, czyli prowadzone przez socjoterapeutów popołudniowe zajęcia dodatkowe. W nowym budynku znajdą się m.in. sale terapeutyczne i rehabilitacyjne oraz gabinety terapeutów.

Już wkrótce na stronie internetowej ośrodka powstanie specjalna zakładka z wirtualnym rozmówcą, który w przystępny sposób wyjaśni zainteresowanym zasady rekrutacji do przedszkola, opowie o specjalistycznych pracowniach, wyposażeniu używanym w poszczególnych metodach terapii, sposobach prowadzenia zajęć edukacyjnych i rehabilitacji. Opowie też o szansach rozwoju dziecka pod okiem najlepszych specjalistów w regionie.

Połączona z zakupem wyposażenia modernizacja pracowni kształcenia zawodowego będzie służyć edukacji przyszłych kucharzy, cukierników, fryzjerów, pracowników pomocniczych obsługi hotelowej, monterów dla budownictwa i krawców. W kompleksie ośrodka powstaną też m. in. basen rehabilitacyjny przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, siłownia, boisko sportowe, siłownia na świeżym powietrzu i ścieżka rowerowa.

Ośrodek korczakowski w Toruniu jest marszałkowską placówką edukacyjno-wychowawczą przeznaczoną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi i niepełnosprawnością ruchową, w tym m. in. z autyzmem. Kształci na wszystkich etapach edukacji – od przedszkola do szkoły zawodowej. Prowadzone obecnie inwestycje, o łącznej wartości ponad 25,5 mln złotych, są współfinansowane ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Budowa przedszkola powinna się zakończyć jesienią przyszłego roku, modernizacja całego kompleksu jesienią 2020.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

16 sierpnia 2018 r.