Inwestycje w służbie zdrowia

Akcelerator we włocławskim zakładzie radioterapii bydgoskiego regionalnego Centrum Onkologii, fot. CO
Akcelerator we włocławskim zakładzie radioterapii bydgoskiego regionalnego Centrum Onkologii, fot. CO

Radioterapia we Włocławku przyjmuje pacjentów

Pacjentów przyjmuje już nowo uruchomiony włocławski zakład radioterapii bydgoskiego regionalnego Centrum Onkologii. Terapię w tej bardzo potrzebnej w tej części regionu placówce będą odbywać pacjenci onkologiczni z rejonu Włocławka, którzy w innych warunkach byliby zmuszeni do dojazdów do Bydgoszczy. Obiekt powstał dzięki środkom naszego RPO poprzedniej perspektywy, wyposażenie sfinansowały bydgoski ośrodek onkologiczny i Ministerstwo Zdrowia. Oficjalne otwarcie odbyło się 15 listopada.

 

– Radioterapia jest skuteczną metodą leczenia w wielu chorobach nowotworowych, dlatego uznaliśmy za konieczne, by taka jednostka na potrzeby mieszkańców tej części regionu powstała. Dostęp do medycyny onkologicznej powinien być jak najłatwiejszy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Na potrzeby zakładu, który będzie przyjmować do tysiąca pacjentów rocznie, powstał przy ul. Łęgskiej 55 trzykondygnacyjny budynek z dwoma bunkrami na stosowane w leczeniu nowotworów akceleratory wysokoenergetyczne. Prace budowlane zakończyły się w ubiegłym roku.

 

Na razie zamontowano tu jeden akcelerator. To nowe, nowoczesne urządzenie, takie samo jak te, których CO używa z Bydgoszczy. Kosztowało 7,9 mln złotych, centrum sfinansowało go samodzielnie. Drugie, podobne, trafi do Włocławka w grudniu, ale konieczny długi proces montażu i kalibrowania sprawia, że kierownictwo CO zakłada jego terapeutyczne uruchomienie dopiero wiosną. Kosztował 9,2 mln złotych, z czego 7,5 mln pochodziło z puli narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, którego dysponentem jest Ministerstwo Zdrowia.

 

Zakład radioterapii uzupełnia funkcjonujące wcześniej we Włocławku Centrum Diagnostyczno-Lecznicze, będące filią bydgoskiego ośrodka onkologicznego. Placówka świadczy zaawansowaną technologicznie diagnostykę obrazową (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badania techniką USG, mammografia), posiada też zespół poradni przyjmujących pacjentów w trybie ambulatoryjnym, salę zabiegową z chirurgią jednego dnia oraz ambulatorium chemioterapii. 

 

Dyrektor Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski podkreśla, że uruchomienie zakładu to wspólny sukces wszystkich zaangażowanych w jego powstanie środowisk – samorządów regionu i miasta oraz zespołu CO. Placówka będzie funkcjonować w ścisłym powiązaniu z bydgoską centralą, z którą jest połączona linią światłowodową.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 listopada 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 stycznia 2017 r.