Inwestycje w służbie zdrowia

Konferencja prasowa marszałka województwa, kierownictwa Budimeksu oraz prezesa KPIM i dyrektora WSZ, fot. Mikołaj Kuras
Konferencja prasowa marszałka województwa, kierownictwa Budimeksu oraz prezesa KPIM i dyrektora WSZ, fot. Mikołaj Kuras

Budowlani w szpitalu na Bielanach jeszcze tej jesieni

Rusza rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Rozpoczęcie inwestycji, która potrwa 36 miesięcy i nie przerwie funkcjonowania lecznicy, z początkiem listopada. Kierownictwo placówki zapewnia, że zrobi wszystko, by pacjenci odczuli to jak najmniej.

 

Marszałek Piotr Całbecki i prezes samorządowej wojewódzkiej spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Aleksander Szczęsny rozmawiali 3 października na temat harmonogramu inwestycji z prezesem Budimeksu Dariuszem Blocherem i dyrektorem oddziału tej firmy Stanisławem Świątkiem. Budimex – który wcześniej zbudował nam nowe obiekty bydgoskiego Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku oraz kompleks sportowo-rehabilitacyjny Centrum Onkologii – wygrał rozstrzygnięty w ubiegłym roku przetarg na wykonawstwo robót budowlanych.

 

W konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu, uczestniczyła również dyrektor szpitala na Bielanach Sylwia Sobczak. – Z niecierpliwością czekamy na tę rozbudowę. Mamy znakomite kadry i dobry sprzęt, ale trudne, nieprzystające do współczesności, warunki lokalowe. Rocznie hospitalizujemy 75 tysięcy pacjentów i udzielamy 300 tysięcy porad ambulatoryjnych. Nic nie może tego zakłócić. Czas budowy będzie trudny, ale zrobimy wszystko, by pacjenci na tym nie ucierpieli – powiedziała dziennikarzom.

 

Marszałek Całbecki wyjaśniał, jak wygląda montaż finansowy tej niezwykle ważnej inwestycji: – Całość będzie kosztować 560 milionów złotych, z czego blisko 340 mln złotych to koszt samej budowy, resztę pochłonie wyposażenie, które jest bardzo drogie. Co do finansowania, to prawie 240 mln złotych pokrywamy kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, na resztę złożą się pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środki własne placówki i samorządu województwa. 

 

Umowa wykonawcza z Budimeksem zostanie podpisana w październiku. Termin związany jest z procedurą kredytową i uruchomieniem środków przez EBI.  

 

Prezes Blocher i dyrektor Świątek podkreślali, że logistykę przedsięwzięcia mają zapiętą na ostatni guzik. Rozpoczną od budowy wielopoziomowego parkingu, bo to uporządkuje komunikację na szpitalnym terenie. Ekipy wykonawcze liczyć będą kilkaset osób, Budimex zatrudni lokalnych podwykonawców i lokalnych dostawców. – Znamy się, cenimy się – tak skwitował dotychczasową współpracę samorządu województwa z budowlanym potentatem prezes KPIM Aleksander Szczęsny.

 

Założona z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, który pomieści także aptekę, oraz trzykondygnacyjnego parkingu. Gmach główny lecznicy pomieści między innymi dobrze zorganizowany oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 października 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 października 2016 r.

 

Konferencja prasowa marszałka województwa, kierownictwa Budimexu oraz prezesa KPIM i dyrektora WSZ, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa marszałka województwa, kierownictwa Budimexu oraz prezesa KPIM i dyrektora WSZ, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa marszałka województwa, kierownictwa Budimexu oraz prezesa KPIM i dyrektora WSZ, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa marszałka województwa, kierownictwa Budimexu oraz prezesa KPIM i dyrektora WSZ, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa marszałka województwa, kierownictwa Budimexu oraz prezesa KPIM i dyrektora WSZ, fot. Mikołaj Kuras