Archiwum

Fot. Szymon Zdziebło

Poradnia przy Mickiewicza przyjmuje pacjentów

W zmodernizowanych i rozbudowanych pomieszczeniach w kompleksie toruńskiego szpitala psychiatrycznego przy ulicy Mickiewicza działa już poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Dziś (5 maja) uroczyste otwarcie z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, przyjmująca pacjentów w wieku od 2 do18 lat, jest ważnym ogniwem w systemie regionalnej służby zdrowia. W ubiegłym roku zatrudnieni w niej specjaliści udzielili 9,5 tysiąca porad.

 

Zajmowany przez nią obiekt przeszedł generalny remont (od wymiany dachu i położenia nowych elewacji poprzez przebudowę sieci instalacyjnych i odgrzybianie ścian po roboty wykończeniowe wnętrz) oraz funkcjonalną przebudowę wewnętrzną z postawieniem nowych ścian działowych; dobudowano też windę dla osób niepełnosprawnych. Rozpoczęta jesienią 2014 inwestycja o wartości blisko 2 milionów złotych zakończyła się w marcu. Wcześniej solidny remont adaptacyjny przeszedł sąsiedni budynek kompleksu, w którym od października działa poradnia psychiatryczna dla dorosłych. Wartość całego przedsięwzięcia, które przeprowadziła samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, wynosi ponad 7 milionów złotych.

 

– Docelowo przy Mickiewicza będą działać wyłącznie przychodnia i oddziały dzienne. Psychiatryczne oddziały łóżkowe, także te funkcjonujące obecnie przy Curie-Skłodowskiej, zostaną ostatecznie zlokalizowane w zupełnie nowym obiekcie w zespole rozbudowywanego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Przyjęty przez samorząd województwa schemat lecznictwa psychiatrycznego w rejonie Torunia, zgodny z wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, zakłada, że oprócz szpitala z oddziałami łóżkowymi funkcjonują zespoły ambulatoryjne, zespoły leczenia środowiskowego i leczenia dziennego. Cieszę się, że krok po kroku zbliżamy się do jego realizacji – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Założenia i standard przeprowadzonej modernizacji zostały zauważone przez administrację prezydenta Torunia, która zgłosiła ją do prestiżowego ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku. Jurorzy premiują w nim nowoczesność i funkcjonalność przyjętych rozwiązań oraz wysoką jakość wykonawstwa przy jednoczesnym zachowaniu historycznych walorów odnawianych i adaptowanych budynków.

 

Toruński szpital psychiatryczny, funkcjonujący w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera, działa obecnie w rozproszeniu w trzech różnych lokalizacjach (także przy ul. Curie-Skłodowskiej i Gregorkiewicza 3). W ramach przygotowywanej rozbudowy lecznicy na Bielanach stanie budynek dla sześciu oddziałów psychiatrycznych na łącznie 196 łóżek. Poradnie i oddziały dzienne znajdą miejsce właśnie w obiektach przy Mickiewicza. Planowany jest także rozwój psychiatrii środowiskowej. 

 

Czytaj też:

 

Fot. Szymon Zdziebło 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 maja 2015 r.