Archiwum

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

Nowe karetki pogotowia ratunkowego

System ratownictwa medycznego w rejonie Włocławka wzbogacił się o cztery supernowoczesne karetki, wyposażone w specjalistyczną aparaturę do skutecznej resuscytacji oraz urządzenia do teletransmisji i zapisywania parametrów życiowych pacjenta. Cztery takie same ambulansy jeżdżą już także w Toruniu. Zakupy sfinansował samorząd województwa.

 

Na wyposażenie każdego z samochodów składają się między innymi automatyczne urządzenia do prowadzenia zewnętrznego masażu serca, przenośne respiratory, defibrylatory z teletransmisją zapisu akcji serca oraz system monitorowania funkcji życiowych pacjenta. Są żółte, co wynika z zasad oznaczania takich pojazdów w Unii Europejskiej, a także dlatego, że takie pojazdy są na jezdni lepiej widoczne. Koszt każdej z nich to 350 tysięcy złotych.

 

Dysponentami karetek są Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku, a konkretnie wchodzące w skład tych placówek stacje pogotowania ratunkowego.

 

– Wysłużone ambulansy zastępujemy nowymi, znacznie nowocześniejszymi, z dobrze rozwiązanym wnętrzem, doskonale wyposażone. To sprzęt ratujący życie, więc musi być sprawny, wyposażenie powinno uwzględniać najnowocześniejszą myśl techniczną w tej dziedzinie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 września 2015 r.