Archiwum

Będzie medyczny pakiet stulecia 2

Będzie medyczny pakiet stulecia 2

Dwie bydgoskie lecznice, Wojewódzki Szpital Dziecięcy i Centrum Onkologii, są największymi beneficjentami wartego ponad 400 milionów złotych finiszującego obecnie medycznego pakietu stulecia, czyli marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek służby zdrowia w regionie. Na etapie konstruowania planów jest obecnie druga część programu. Zakładamy, że największą w nim inwestycją będzie rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.  

 

Zakończona jesienią 2014 rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy to jedno z największych tego typu krajowych przedsięwzięć ostatnich lat. Powstał imponujący i  nowoczesny nowy gmach główny, w którym mieszczą się oddziały łóżkowe oraz zespół sal operacyjnych; zbudowano też dwa mniejsze obiekty i przeprowadzono gruntowną modernizację budynku przeznaczonego dla przychodni specjalistycznej, administracji i archiwum.

 

Dzięki inwestycjom możliwe było uruchomienie w grudniu ubiegłego roku nowego oddziału chirurgii dziecięcej, który zajął pomieszczenia na czwartym piętrze głównego budynku. Ma 34 łóżka i wydzieloną siedmiołóżkową część przeznaczoną do leczenia oparzeń, a w niej trzy wysokospecjalistyczne stanowiska z odkażającym powietrze nawiewem laminarnym. Są sale dla niemowląt oraz przystosowane dla małych i większych dzieci, wszystkie kolorowe, odpowiadające dziecięcej estetyce, dające najmłodszym poczucie bezpieczeństwa. Działają cztery sale operacyjne, dwie do dyspozycji laryngologów, na dwóch operują chirurdzy.

 

 

Inwestycje w wojewódzkim Centrum Onkologii to drugie największe medyczne przedsięwzięcie ostatnich lat w Bydgoszczy. Łączna wartość wszystkich związanych z tym projektów to blisko 100 milionów złotych. Największe wrażenie robi zbudowany z rozmachem kompleks Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu  (PARiS), będący otwartym  centrum rehabilitacyjno-sportowym z 25-metrowym basenem pływackim i halą sportową, pierwszy taki obiekt w kraju. Służy rekonwalescentom i osobom niepełnosprawnym, w tym niepełnosprawnym sportowcom, a niektóre jego części, przede wszystkim hala i basen, wszystkim mieszkańcom regionu.

 

Wśród projektów składających się na rozwój i modernizację CO są też przełamująca stereotyp szpitalnego żywienia elegancka stołówka-restauracja – dzięki której pacjenci którym pozwala na to stan zdrowia mogą spożywać posiłki nie na oddziałach, ale w przyjaznych wnętrzach –  modernizacja oddziałów łóżkowych, części diagnostycznej placówki i jej zaplecza technicznego, instalacja nowych dźwigów osobowych oraz przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego CO.

 

 

Inwestycje naszego medycznego pakietu stulecia dotyczą także:

 

Sztandarową inwestycją „medycznego pakietu stulecia 2” będzie założona z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, w skład struktury którego wchodzą obecnie także szpitale psychiatryczny i obserwacyjno-zakaźny. Po zakończeniu inwestycji, co nastąpi w 2018 roku, kompleks lecznicy niemal podwoi liczbę łóżek, a powierzchnia szpitalna powiększy się o 60 procent.

 

Rozbudowa tej tak ważnej w regionalnym systemie lecznictwa placówki jest konieczna ze względu na stale występujący tu niedostatek powierzchni i konieczność funkcjonalnego połączenia oddziałów psychiatrycznych i oddziału zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym. Wielką i od dawna oczekiwaną inwestycję rozpoczynamy od modernizacji i rozbudowy istniejącego gmachu głównego lecznicy. W nowym wydaniu, po dobudowaniu nowych skrzydeł, pomieści dobrze zorganizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów. W tym samym czasie będą wznoszone trzykondygnacyjny parking/garaż dla pacjentów, personelu i osób odwiedzających (więcej niż 300 miejsc parkingowych) oraz budynki techniczne (mieszczące między innymi trafostację i stację dezynfekcji ścieków). Ta część przedsięwzięcia powinna się zakończyć w grudniu 2016.

 

Drugi etap rozbudowy, który rozpocznie się w roku 2017 i zakończy w 2018, obejmuje budowę: budynku dla szpitala zakaźnego na 40 łóżek, ze względów epidemiologicznych bezpiecznie odseparowanego od pozostałej części kompleksu, i przychodni przyszpitalnych; budynku dla sześciu oddziałów psychiatrycznych (łącznie 196 łóżek); pawilonu administracyjnego który pomieści także między innymi aptekę.

 

 

Czytaj też Inwestycje w służbie zdrowia.

 

Na zdjęciu ogród zabaw na dachu Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 kwietnia 2015 r.