Aktualności

Nowe instrumenty dla orkiestry symfonicznej Opery Nova kosztować będą 3 mln złotych, fot. Tymon Markowski
Nowe instrumenty dla orkiestry symfonicznej Opery Nova kosztować będą 3 mln złotych, fot. Tymon Markowski

Inwestycje w kulturze: opera, filharmonia, Młyn

Opera Nova przygotowuje się do wartej ponad 13,5 miliona złotych modernizacji, której towarzyszyć będą między innymi duże zakupy instrumentów dla operowej orkiestry. Inwestycje zostaną przeprowadzone dzięki będącym w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkom Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wkład własny do projektu pokrywa samorząd województwa.

 

To, co wymaga modernizacji w naszej bydgoskiej operze, to przede wszystkim systemy, dzięki którym w efektownym gmachu przy Focha można wystawiać przedstawienia – system sterowania mechanizmami sceny, system nagłośnieniowy i system oświetlenia. Nowe instrumenty muzyczne dla operowej orkiestry symfonicznej kosztować mają blisko 3 miliony złotych – to pierwszy tak duży zakup w całej historii instytucji. Oprócz tego w założeniach jest zainstalowanie sceny obrotowej i remont scenicznej podłogi, sfatygowanej przez 20 lat intensywnego używania. Efektem będzie dostosowanie do współczesnych standardów obiektu, w którym co roku odbywa się renomowany Bydgoski Festiwal Operowy z udziałem krajowych i zagranicznych zespołów operowych i formacji baletowych.

 

– Cieszę się, że te potrzebne inwestycje będą mogły dojść do skutku. Czynimy wiele, by nasze instytucje muzyczne funkcjonowały w dobrych warunkach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

FP też liczy na POIiŚ

 

Jeszcze poważniejsza, połączona z rozbudową modernizacja czeka Filharmonię Pomorska. Przedsięwzięcie podzieliliśmy na etapy. Pierwszy obejmuje remont uznanego za zabytkowy gmachu przy Szwalbego 6 oraz kapitalny remont przejętej od Akademii Muzycznej kamienicy przy Staszica, do której zostaną przeniesione mediateka FP oraz dział kontaktów z melomanami i część administracji. O 21 milionów złotych na ten cel, także z POIiŚ-u, aplikujemy do MKiDN. Na wyasygnowanie wkładu własnego jesteśmy gotowi jeszcze w tym roku. 

 

Obecnie przygotowywany jest program funkcjonalno-użytkowy rozbudowy filharmonii, który będzie podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego.  

 

Młyn Kultury i Impresaryjny – trwają przygotowania

 

Znacznie szybciej niż rozbudowa filharmonii rozpocznie się projekt, który nazwaliśmy roboczo Młynem Kultury – chodzi o przebudowę niezagospodarowanej jeszcze części dawnych toruńskich młynów Richtera z myślą o poszerzeniu przestrzeni dla marszałkowskich instytucji kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie znakomicie już wpisanego w pejzaż miasta magistrackiego Młyna Wiedzy powstaną między innymi mediateka Książnicy Kopernikańskiej, sala wystawowa dla Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz sala prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej został rozstrzygnięty, trwają zaawansowane przygotowania do realizacji inwestycji.

 

W lepszych warunkach będzie też wkrótce działał Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Jego siedzibę – zabytkowy Pałac Dąmbskich w Toruniu – czeka kompleksowy remont konserwatorski powiązany z przebudową. Wydano już pozwolenie na budowę. Także w tym przypadku liczymy na wsparcie z POIiŚ – jeszcze we wrześniu złożyliśmy wniosek aplikacyjny o dofinansowanie.  

 

MET i Biskupin – marka zobowiązuje

 

Toruńskie Muzeum Etnograficzne prowadzi ostatni etap budowy skansenu kultury olęderskiej w Wielkiej Nieszawce w powiecie toruńskim. W powstającym tu parku etnograficznym stoją już trzy pełne zagrody, uporządkowano lokalny historyczny cmentarz menonicki, specjaliści z Muzeum Etnograficznego w Toruniu przygotowują aranżację wnętrz domostw i wystawy. Budowane są drogi dojazdowe i ścieżki oraz sieć wodociągowa, wkrótce pojawią się tu także drzewa i krzewy, pola uprawne, sady i ogrody warzywne, a także infrastruktura związana z obsługą ruchu turystycznego. Otwarcie dla zwiedzających wiosną 2017.

 

 

Kompleks Muzeum Archeologicznego w Biskupinie wzbogaci się o budynek restauracyjny – bo miejsca, w którym odwiedzający biskupińską osadę mogliby zjeść posiłek, zdecydowanie w jego dotychczasowej ofercie brakowało. Jadłodajnia przyjmie pierwszych gości już w przyszłym roku.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 października 2016 r.