Aktualności

Biskup Wiesław Śmigiel, fot. z materiałów prasowych toruńskiej kurii diecezjalnej
Biskup Wiesław Śmigiel, fot. z materiałów prasowych toruńskiej kurii diecezjalnej

Ingres biskupa Wiesława Śmigla

W Toruniu odbyły się w miniony weekend wydarzenia związane z ingresem nowego ordynariusza diecezji toruńskiej biskupa Wiesława Śmigla, który zastąpił przechodzącego na emeryturę bpa Andrzeja Suskiego. Główne uroczystości miały miejsce w niedzielę (10 grudnia) w katedrze św. św. Janów, z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Uczestniczyli w nich marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober.

 

– Jestem przekonany, że nowy ordynariusz będzie kontynuował dzieła poprzednika na niwie duszpasterskiej, ewangelizacyjnej i społecznej. Otaczamy ks. biskupa Wiesława  Śmigla naszą życzliwością i modlitwą. Jestem przekonany, że jego dorobek naukowy i wielka otwartość na drugiego człowieka sprawią, iż współpraca samorządu województwa diecezją toruńską będzie nadal wzorowa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowy biskup toruński, rocznik 1969, jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych; jego rozprawa habilitacyjna (2010) nosi tytuł „Uczestnictwo wiernych świeckich w budowaniu Kościoła-Wspólnoty. Studium teologiczno-pastoralne w świetle nauczania Kościoła”. Był m. in. wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej KUL oraz sekretarzem i kapelanem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi, a przez ostatnie pięć lat biskupem pomocniczym pelplińskim. Wydał dwa zbiory poezji. Jego dewiza biskupia „Omnibus omnia factus” („Stałem się wszystkim dla wszystkich”) nawiązuje do słów św. Pawła „Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział” (1 Kor 9, 22-23).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 grudnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia 2017 r.

 

Ingres biskupa Wiesława Śmigla w katedrze św. Janów w Toruniu, fot. Anna Głos Ingres biskupa Wiesława Śmigla w katedrze św. Janów w Toruniu, fot. Anna Głos Ingres biskupa Wiesława Śmigla w katedrze św. Janów w Toruniu, fot. Anna Głos Ingres biskupa Wiesława Śmigla w katedrze św. Janów w Toruniu, fot. Krzysztof ManiaIngres biskupa Wiesława Śmigla w katedrze św. Janów w Toruniu, fot. Wiesław Ochotny Ingres biskupa Wiesława Śmigla w katedrze św. Janów w Toruniu, fot. Wiesław Ochotny Ingres biskupa Wiesława Śmigla w katedrze św. Janów w Toruniu, fot. Władysław Kościuch Ingres biskupa Wiesława Śmigla w katedrze św. Janów w Toruniu, fot. Władysław Kościuch