Aktualności

Stanica żeglarska w Rościminie, fot. Tymon Markowski
Stanica żeglarska w Rościminie, fot. Tymon Markowski

Infrastruktura dla wodniaków

Marina w Bydgoszczy, przystań we Włocławku oraz port w Grudziądzu – dzięki unijnemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego żeglarze, kajakarze i wszyscy miłośnicy rekreacji na wodzie mogą korzystać z coraz bogatszej infrastruktury turystycznej w naszym regionie.

 

– Rewitalizacja śródlądowych szlaków wodnych, a także rozbudowa związanej z nimi infrastruktury mogą się stać jednym z kluczy rozwojowych dla całego regionu. Stąd wsparcie dla wszelkich tego typu inicjatyw, tak w sferze inwestycji, jak i promocji. Nowoczesne obiekty i sprzęt czekają na miłośników aktywnego wypoczynku – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 

W Bydgoszczy, dzięki 5,7 mln złotych dofinansowania z naszego RPO, powstała Przystań Bydgoszcz (więcej). Budowa wizjonersko zaprojektowanej i świetnie położonej mariny z przystanią dla jachtów i łodzi motorowych oraz kompleksem hotelowym była częścią zakrojonego na szeroką skalę projektu inwestycyjnego związanego z rewitalizacją Wyspy Młyńskiej (więcej). Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego trafiło także na rewitalizację bulwarów i nabrzeży Bydgoskiego Węzła Wodnego, obejmującą m. in. przebudowę i budowę umocnień, ścieżek rowerowych i ciągów pieszych, budowę przystanków tramwaju wodnego oraz zagospodarowanie terenów zielonych.

 

Marszałkowska administracja województwa zabiega również o rozwój potencjału turystycznego Zalewu Włocławskiego (o podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie). Ze środków z Unii Europejskiej sfinansowano już  budowę przystani żeglarskiej z zapleczem i wypożyczalnią sprzętu wodniackiego. Inwestor, samorząd Włocławka, otrzymał za nie Nagrodę Przyjaznego Brzegu, przyznawaną w drodze konkursowej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej.

 

Nowy blask zyskały też port i nabrzeże Wisły w Grudziądzu. W ramach realizacji projektu rewitalizacji tej części miasta modernizację przeszedł basen portowy, a wokół powstały między innymi hangary dla jednostek pływających, infrastruktura turystyczna, a także obrotowa kładka nad wejściem do portu. Więcej

 

W ubiegłym roku zakończył się także drugi etap budowy przystani wodnej w Nakle nad Notecią. W ramach pierwszego, zakończonego trzy lata temu etapu projektu przy ulicy Noteckiej powstały basen portowy o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych oraz infrastruktura do cumowania jachtów i innych jednostek pływających wraz z przyłączami energii elektrycznej i dostępem do wody. Drugi etap przedsięwzięcia objął budowę budynku pełniącego funkcje dydaktyczne, turystyczne i administracyjne. Więcej

 

Przystań żeglarska działa również na Jeziorze Sępoleńskim w Sępólnie Krajeńskim (więcej). Infrastruktura dla miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie powstała też Barcinie, Rościminie (więcej) Chełmży (więcej) oraz w ramach projektu „W labiryntach natury” (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 lipca 2015 r.

 

Przystań Bydgoszcz (fot. Marek Dembski)Marina we Włocławku (fot. Wojtek Szbelski/freepress.pl)Port w Grudziądzu (fot. UM Grudziądz)Przystań w Nakle nad Notecią (fot. nakielskie Starostwo Powiatowe)