Aktualności

Chełmno, Ratusz, fot. Wojtek Szabelski, freepress.pl

Zagłosuj na Chełmno

Jeszcze do wtorku (22 września) można głosować w plebiscycie miesięcznika „National Geographic Traveler” na „7 nowych cudów Polski”. Wśród szesnastu nominowanych miejsc z całej Polski jest kujawsko-pomorskie Chełmno. Zapraszamy do głosowania na nasze „miasto zakochanych”.

 

Redakcja miesięcznika wyróżniła Chełmno między innymi za świetnie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, siedem gotyckich kościołów, renesansowy ratusz i mury miejskie o długości ponad 2 kilometrów. Zwróciła także uwagę na romantyczną atmosferą „miasta zakochanych”.

 

– Chełmianie zrobili w ostatnich latach wiele, by przywrócić blask zabytkowemu centrum miasta. Świetnie promują też Chełmno organizując co roku wyjątkowe w skali Polski Święto Zakochanych  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Samorządowe władze województwa przeznaczyły wielomilionowe dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 na kompleksową rewitalizację zabytkowego centrum Chełmna. Tylko na realizację drugiego i trzeciego etapu kluczowego projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego miasta Chełmna” trafiło 18 milionów złotych wsparcia. Prace objęły między innymi renowację murów obronnych, odnowę historycznej nawierzchni rynku i ulic oraz remonty konserwatorskie w części zabytkowych gmachów i kościołów.

 

 

Renesansowy ratusz w Chełmnie to jeden z kujawsko-pomorskich obiektów odtworzonych w wirtualnej przestrzeni popularnej na całym świecie gry online „Minecraft”. Więcej

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 lipca 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2015 r.