Aktualności

Szkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Szkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

I ty możesz zostać ratownikiem wodnym – zapraszamy na bezpłatne kursy

Dla nich sezon nie kończy się razem z latem. Zimowy czas ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wykorzystują na szkolenia. Nadal czekają na mieszkańców regionu, którzy chcą wziąć udział w kursach zawodowych dla ratowników, sterników motorowodnych lub płetwonurków i uzyskać certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do końca przyszłego roku przeszkoliliśmy blisko tysiąc osób. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 

 

– W Kujawsko-Pomorskiem mamy wiele miejsc idealnych do wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z kąpielisk, dlatego każdego roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ramach projektu szkoleniowego niemal tysiąc osób może zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Do udziału w kursach zapraszamy osoby w wieku od 18 do 65 lat. Zachęcamy do aplikowania także pracowników służb mundurowych – policjantów, strażaków i żołnierzy, którym szkolenia umożliwią zdobycie nieposiadanych dotąd umiejętności. Szkolić się mogą również uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, harcerze i członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy pełnoletność ukończą w trakcie trwania projektu.

 

 

Kursy kończą się egzaminem, którego pozytywny wynik daje certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Osoby z tytułem ratownika mogą starać się o zatrudnienie w jednostkach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, natomiast kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagany jest także w służbach mundurowych (straż pożarna, policja, wojsko), jednostkach TOPR i GOPR oraz od przyszłych kierowców karetek.

 

Każdy uczestnik bierze udział w dwóch kursach:

 • ratownika wodnego, którytrwa 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie)
 • kwalifikowanej pierwszej pomocy -to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów)

oraz dodatkowo w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji:

 • sternika motorowodnego, uprawniających do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwa 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka)
 • płetwonurka, pozwalających na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwa 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).

 

Za rekrutację i organizację szkoleń odpowiada lider projektu – WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, wspólnie z sześcioma partnerami:

 • Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski)
 • Rejonowym WOPR w Bydgoszczy
 • Rejonowym WOPR w Toruniu
 • Włocławskim WOPR we Włocławku
 • Lipnowskim WOPR w Lipnie
 • Wdeckim WOPR w Tleniu (powiat świecki).

 

Bieżące aktualizacje, wraz z ogłoszeniami o naborze, zasadach rekrutacji i szkoleniach, znajdują się na stronie Kujawsko Pomorskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

 

Kontakt do lidera projektu:

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Tel. 663 731 737, e-mail: wopr.kujawskopomorskie@wp.pl 

 

Projekt w liczbach:

 • 280 osób odebrało tytuł ratownika wodnego
 • 280 osób uzyskało certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy
 • 235 uczestników otrzymało patenty sternika motorowodnego
 • 163 osoby zdobyły patenty płetwonurka P1
 • do połowy stycznia przeprowadzono już 19 naborów
 • do końca 2023 roku ze szkoleń skorzysta 915 osób.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 lutego 2022 r.

 

Szkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPSzkolenie w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP