Aktualności

Generał Władysław Sikorski (pierwszy z prawej) w Parchaniu na Kujawach, lata trzydzieste XX wieku, reprodukcja zdjęcia Andrzej Goiński/UMWKP
Generał Władysław Sikorski (pierwszy z prawej) w Parchaniu na Kujawach, lata trzydzieste XX wieku, reprodukcja zdjęcia Andrzej Goiński/UMWKP

Hołd bohaterowi polskiej sprawy

Oficjalna delegacja naszego województwa pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego uczestniczyła w uroczystościach związanych z 80. rocznicą katastrofy lotniczej na Gibraltarze, w której zginął premier RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski.

 

Był politykiem i żołnierzem, żarliwym polskim patriotą. Urodził się 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym (obecnie województwo podkarpackie). Dyplom oficerski uzyskał jeszcze przed pierwszą wojną światową w austriackiej szkole wojskowej, studiował też na politechnice w polskim wówczas Lwowie. Związany z podziemiem niepodległościowym od czasów studenckich, był jednym z budowniczych legionów, które przyniosły Polsce wolność w 1918 roku. Był też jednym z dowódców w wojnie bolszewickiej 1919-1921, a w grudniu 1922 po raz pierwszy został szefem rządu, który trzy lata później opuścił, by objąć dowództwo korpusu we Lwowie.

 

30 września 1939 został premierem i ministrem spraw wojskowych (naczelnym wodzem) w rządzie na uchodźstwie. Nocą z 4 na 5 lipca 1943 roku jego samolot, którym wracał z inspekcji obozów woskowych na Bliskim Wschodzie, tuż po starcie runął do morza u wybrzeża Gibraltaru. Według oficjalnych ustaleń przyczyną była usterka techniczna maszyny.

 

Gen. Sikorski był silnie związany naszym regionem – jeszcze w 1923 roku kupił dwór z kawałkiem ziemi w podinowrocławskim Parchaniu, gdzie zamieszkał z rodziną. Samorząd województwa wsparł finansowo odrestaurowanie obiektu, który obecnie można zwiedzać. Czynimy starania, aby wspólnie z londyńskim Instytutem Polskim im. gen. Sikorskiego utworzyć tu muzeum.

 

Obchody rocznicowe na Gibraltarze (4 lipca) zorganizowały polski Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, środowisko gibraltarskiej Polonii i Pomorski Związek Żeglarski, odpowiedzialny za organizację międzynarodowego zlotu żeglarskiego Polonii Sikorski Memorial Rally 2023. Marszałek Piotr Całbecki i towarzyszący mu radni województwa Roman Jasiakiewicz i Tadeusz Pogoda złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy na Nord Front Cementary, wzięli też udział w mszy w katedrze Najświętszej Marii Panny Królowej i ceremonii pod pomnikiem upamiętniającym gen. Sikorskiego i pozostałych poległych w katastrofie gibraltarskiej, a także wieczornej modlitwie na plaży w pobliżu miejsca upadku samolotu.

 

W Sikorski Memorial Rally uczestniczył m.in. polski żaglowiec STS Pogoria, którym przypłynęli na Gibraltar pomorscy żeglarze i oficjalni goście, w tym marszałek Piotr Całbecki i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Pierwszego dnia zlotu na pokładzie Pogorii odbyło się spotkanie żeglarzy, reprezentantów Polonii i władz Gibraltaru.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 lipca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja 6 lipca 2023 r.

 

Obchody rocznicy katastrofy gibraltarskiej, Gibraltar, 4 czerwca, fot. UMWKPObchody rocznicy katastrofy gibraltarskiej, Gibraltar, 4 czerwca, fot. UMWKPObchody rocznicy katastrofy gibraltarskiej, Gibraltar, 4 czerwca, fot. UMWKPObchody rocznicy katastrofy gibraltarskiej, Gibraltar, 4 czerwca, fot. UMWKPObchody rocznicy katastrofy gibraltarskiej, Gibraltar, 4 czerwca, fot. UMWKPObchody rocznicy katastrofy gibraltarskiej, Gibraltar, 4 czerwca, fot. UMWKP