Aktualności

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Hokeiści w Urzędzie Marszałkowskim

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się w poniedziałek (28 marca) z mistrzami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży hokeistami MKS Sokoły Toruń oraz grupą sportowców Dynamo Dnipro, którzy na zaproszenie klubu i przy wsparciu samorządu województwa mieszkają i trenują w naszym mieście. Toruńskie „Sokoły” odebrały z rąk gospodarza województwa i przewodniczącego sejmikowej Komisji Sportu i Turystyki Jacka Gajewskiego voucher na zakup sprzętu sportowego, a ukraińscy zawodnicy – kije hokejowe.

 

– Jestem dumny, że w naszym regionie mamy tak wspaniałych młodych sportowców. Wasze osiągnięcia są efektem ciężkiej pracy, zaangażowania i poświęcenia – zasługujecie na ogromne brawa. Dziękuję także za waszą solidarną postawę, której obecnie potrzeba w każdej dziedzinie życia. Młodzi ludzie bardzo szybko potrafią budować mosty, co widać na przykładzie waszej drużyny – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Toruńskie Sokoły okazały się najlepsze w rozgrywanych na lodowiskach w Tychach i Bytomiu w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Dolny Śląsk 2022. Torunianie pokonali w finale KS Katowice Naprzód Janów 3:2. Nasi zawodnicy imponowali formą od początku rywalizacji. Wygrali swoją grupę, a w półfinale wysoko pokonali Podhale Nowy Targ 7:3. W bardzo dobrym stylu do finału awansował także KS Katowice Naprzód Janów – po wygranej 4:0 nad Unią Oświęcim. Gra o złoto Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a więc nieoficjalne mistrzostwo Polski juniorów młodszych, zapowiadała się na niezwykle zaciętą. Po pierwszej tercji torunianie prowadzili 2:0 i pomimo okazji obu ekip, taki wynik utrzymał się w drugiej odsłonie. Na 3:0 podwyższył w 46. minucie Michał Gołębiewski. Cztery minuty później Piotr Ciepielewski zdobył pierwszą bramkę dla Katowic. Pięć sekund przed końcem spotkania drugiego gola katowiczanie zdobyli, grając w osłabieniu. Na więcej zabrakło już czasu. Mistrzem Polski w kategorii juniorów młodszych zostali podopieczni trenera Pawła Głaza.

 

W spotkaniu wzięli udział także hokeiści Dynama Dnipro – łącznie przybyło do Torunia 17 zawodników (13 – z rocznika 2006, 4 – młodsi) i 7 osób towarzyszących (matki i rodzeństwo). Większość z nich zakwaterowanych jest w hostelu w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży (MCSM – Młyny Wiedzy). Zawodnicy trenują z klubem Sokoły Toruń na Tor-Torze, czynimy starania by podjęli naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Toruniu, młodsi zawodnicy (szkoła podstawowa) podejmą naukę w toruńskiej Szkole Podstawowej nr 24, gdzie działają klasy hokejowe.

 

Dzięki wsparciu samorządu województwa w MCSM ulokowaliśmy także cztery kolarki Chmielnickiego Klubu Kolarskiego (jedna licealistka, 3 studentki), którymi pod kątem sportowym opiekuje się TKK Pacific Toruń. W MCSM znalazło lokum także dwóch kolarzy z Donbasu (pod opieką UKS Copernicus Toruń). Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego koordynuje zbiórkę odzieży sportowej dla przebywającej w Klubie Wioślarskim Gopło Kruszwica kadry narodowej Ukrainy do lat 17. Kadra narodowa siatkówki U17 Ukrainy będzie przebywać na obozie sportowym w obiektach Uniwersyteckiego Centrum Sportu UMK.

 

Ponadto pomoc sportowcom z Ukrainy udzielili:

– Astoria Bydgoszcz – drużyna koszykarska przyjęła zespół szesnastolatków z Charkowa, chłopcy trenują z Astorią i uczą się w jednej z bydgoskich szkół;
– Pomorzanin Toruń i Bałagany Łubianka – hokej na trawie – rodziny zawodników klubów przyjęły do domów zaprzyjaźnionych młodych hokeistów i ich rodziny (łącznie 30 osób) z HC Politehnik Korosten.

 

Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

28 marca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 31 marca 2022 r.

 

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z hokeistami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP