Aktualności

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Historia wyjątkowej misjonarki – wygraj komiks o Wandzie Błeńskiej

,,Wszędzie są dobrzy ludzie” – mawiała odważna i gotowa do poświęceń bohaterka kolejnego komiksu wydanego przez Urząd Marszałkowski. Doktor Wanda Błeńska, patronka roku 2021 w województwie kujawsko-pomorskim, w Toruniu spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. W grodzie Kopernika rozpoczęła praktykę lekarską. Całe życie poświęciła ratowaniu innych. Wydawnictwo można zdobyć w naszym konkursie internetowym.

 

Zadanie konkursowe brzmi: Proszę wskazać przynajmniej 3 odznaczenia, które otrzymała Wanda Błeńska. Komiksami nagrodzimy pierwszych dziesięć osób, które do 24 listopada prześlą prawidłową odpowiedź na adres k.blazejewska@kujawsko-pomorskie.pl. Laureatów o wygranej poinformujemy mailem.

 

Komiks w wersji online.

 

Komiks ,,Wanda Błeńska. Wszędzie są dobrzy ludzie” opowiada historię heroicznej misjonarki. Scenariusz napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski. W czasie II wojny światowej ryzykowała życie w działalności konspiracyjnej ,,Gryfa Pomorskiego” pod pseudonimem ,,Szarotka”.

 

W luku statku węglowego przemierzyła setki kilometrów, aby odnaleźć ciężko chorego brata. Pomaganie innych było sensem jej życia. Ukończyła kurs medycyny tropikalnej, a po otrzymaniu wizy udało się jej wylecieć do Ugandy. Służąc tysiącom chorych spędziła tam 43 lata. ,,Dokta”, bo tak była nazywana przez swoich pacjentów, leczyła mimo trudności takich jak brak prądu, sprzętu czy leków. Operowała na łóżkach polowych, a z czasem dzięki jej działalności powstawały nowoczesne budynki szpitalne i badania nad szczepionką na trąd.

 

Po powrocie z Afryki Wanda Błeńska chętnie spotykała się z młodymi harcerkami, opowiadając historie ze swojego życia i przekazując siłę do spełniania marzeń i dzielenia się dobrem z innymi. Zmarła w wieku 104 lat.

 

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstało dwanaście komiksów opowiadających historie wybitnych postaci związanych z naszym regionem. Wśród nich Edward Stachura, Jerzy Popiełuszko, Marian Rejewski, Jan Czochralski i patron naszego województwa Jan Paweł II. Czytelnicy poznają życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, a także historię gwiazdy polskiego kina przedwojennego Heleny Grossówny. Najnowsze publikacje poświęcone zostały ważnym rocznicom: stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski – „Wolność nie umiera nigdy” oraz setnej rocznicy Cudu nad Wisłą – „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921. Ostatni bastion”. Komiksy dostępne są również on-line.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 listopada 2021