Aktualności

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego 3-11 czerwca 2016
Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego 3-11 czerwca 2016

Gwiazdy na Jordankach na początek Święta Województwa

Marszałek Piotr Całbecki zaprasza na doroczne obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Oficjalne uroczystości 6 czerwca (najbliższy poniedziałek) w Toruniu z udziałem Rafała Blechacza, wywodzącego się z naszego regionu pianisty o międzynarodowej renomie, który odbierze nadany mu przez sejmik tytuł Honorowego Obywatela Województwa. A już w piątek (3 czerwca) na udostępnianej szerokiemu audytorium po raz pierwszy scenie plenerowej CKK Jordanki niepowtarzalny inauguracyjny koncert plenerowy, w którym wystąpią popularni artyści estradowi. Tytuł koncertu – „Pod wspólnym niebem” – jest także hasłem tegorocznego Święta.

 

Oficjalne uroczystości 6 czerwca otworzy w samo południe msza w kościele świętych Janów, po której odbędą się wernisaż wystawy „Projekt 966. Narodowy Jubileusz – Sztuka Polska 2016” w Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i uroczysta sesja sejmiku województwa, podczas której wywodzący się z naszego regionu wirtuoz fortepianu Rafał Blechacz odbierze tytuł Honorowego Obywatela Województwa, a dwie odnoszące sukcesy na lokalnych i globalnych rynkach nasze firmy – bydgoska Pesa i toruńskie Opatrunki – wyróżnienia Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae. Posiedzenie będziemy transmitować online na www.kujawsko-pomorskie.pl. Klamrą zamykającą poniedziałkowe wydarzenia będzie uroczysty koncert specjalny w CKK Jordanki. Zabrzmią „Cztery pory roku” Vivaldiego w wykonaniu światowej sławy skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki i Capelli Bydgostiensis.

 

Obchody Święta Województwa otwiera piątkowy (3 czerwca) plenerowy koncert na toruńskich Jordankach „Pod wspólnym niebem”. Wśród wykonawców Ewa Bem, Natalia Kukulska, Maja Kleszcz, Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek i zespół Domowe Melodie, którym towarzyszyć będą zespół muzyczny pod kierownictwem Bartosza Staszkiewicza oraz młodzi instrumentaliści z bydgoskiej Akademii Muzycznej. Zabrzmią polskie piosenki z niebem w tytule lub treści. Dystrybucja bezpłatnych zaproszeń za pośrednictwem regionalnych mediów. Początek imprezy o 20.00. Także w piątek w Filharmonii Pomorskiej wspaniałe „Carmina Burana” Carla Orffa w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Kaia Bumanna, wielkich połączonych chórów i znakomitych solistów. Początek o 19.00.

 

Po tak efektownym wstępnie pozostałe elementy programu Święta Województw prezentują się równie interesująco. Będzie się działo! – Na festyny, pikniki, koncerty i potańcówki zapraszamy od 4 do 11 czerwca do Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka i Inowrocławia. Bądźmy tam razem! Dobrej zabawy – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 

Wśród propozycji zarówno otwarte imprezy masowe, jak i biletowane wydarzenia adresowane do najbardziej wymagających odbiorców – między innymi Astro Festiwal na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, pikniki na Bulwarze Filadelfijskim i Rynku Staromiejskim w Toruniu, „Napój miłosny Donizettiego w Operze Nova, a także festyny, koncerty i potańcówki z Inowrocławiu, Grudziądzu i Włocławku.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2016 r.  

Ostatnia aktualizacja: 2 czerwca 2016 r.

 

Oficjalny plakat Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2016