Aktualności

Unitas Durat dla Franciszki Góreckiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Unitas Durat dla Franciszki Góreckiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Gratulacje na setne urodziny

Już w młodości związała się z Kujawami i Pomorzem, założyła tu rodzinę i mieszka do dziś. Franciszka Górecka z Dźwierzna (powiat toruński) świętowała swoje setne urodziny. Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski w piątek (10 marca) odwiedził jubilatkę i wręczył jej marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Franciszka Górecka, z domu Bogun, urodziła się 9 marca 1923 roku w Sucuminie nieopodal Starogardu Gdańskiego (województwo pomorskie). Jeszcze przed wybuchem wojny, w 1933 roku, przeprowadziła się wraz z rodzicami na Kujawy i Pomorze do Dźwierzna (powiat toruński). Po rozpoczęciu działań wojennych została skierowana do robót przymusowych w niemieckim majątku w swojej wsi. W 1946 roku poślubiła Ludwika Góreckiego. Doczekali czworo dzieci, trzech córek i syna. Pani Franciszka opiekowała się domem i wychowywaniem dzieci. Hodowała kury i kaczki. Nadal mieszka w Dźwierznie, otoczona opieką i rodzinnym ciepłem. Ma dwoje wnucząt.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 marca 2023 r.

 

Unitas Durat dla Franciszki Góreckiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUnitas Durat dla Franciszki Góreckiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUnitas Durat dla Franciszki Góreckiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUnitas Durat dla Franciszki Góreckiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP