Aktualności

Spotkanie zarządu województwa i prezydium sejmiku z biskupem Wiesławem Śmiglem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Spotkanie zarządu województwa i prezydium sejmiku z biskupem Wiesławem Śmiglem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Gościliśmy biskupa Wiesława Śmigla

Współpraca samorządu województwa i toruńskiej kurii diecezjalnej pozostanie priorytetem dla obu stron – ogłosili na wspólnej konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober i biskup ordynariusz toruński Wiesław Śmigiel, który dwa dni po ingresie złożył wizytę w Urzędzie Marszałkowskim.

 

W spotkaniu uczestniczyli członkowie zarządu województwa i prezydium sejmiku. Rozmawiano między innymi na temat wyznaczników rozwoju województwa na najbliższe lata. – Prosiliśmy księdza biskupa o wsparcie duchowe, modlitewne. Zapewniliśmy też o naszym wsparciu dla tego wszystkiego, co diecezja toruńska wnosi do rozwoju i budowania wspólnotowości naszego województwa. Kościół katolicki jest depozytariuszem tych wszystkich cennych wartości, które zapewniają ciągłość dziedzictwa kulturowego, integralność społeczną i podmiotowość człowieka – podkreślił w swoim wystąpieniu dla mediów marszałek Piotr Całbecki. (audio)

 

– Pragnę serdecznie podziękować panu marszałkowi za to, że mogłem spotkać się z tymi, którzy odpowiadają za województwo kujawsko-pomorskie. Przyszedłem tu po to, żeby zapewnić, że jestem gotowy na wszelką współpracę, oczywiście z wzajemnym poszanowaniem autonomii i odrębnych kompetencji. Liczę na współpracę, na współdziałanie na rzecz dobra wspólnego. Dziękuję za serdeczne i ciepłe przyjęcie. Dla mnie jest to ważne, ponieważ uczę się i regionu, i miasta, staram się poznawać ludzi – powiedział biskup Śmigiel. (audio)

 

– Jestem przekonany, że te deklaracje, które dziś padły, będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ksiądz biskup, choć ma napięty kalendarz, obiecał nam swoją obecność na tradycyjnej wigilii samorządowej – poinformował przewodniczący Bober. – Życzymy mu wszelkiej pomyślności i obfitości łask bożych. (audio)

 

Nowy biskup toruński ma korzenie w naszym regionie – choć związany był z kurią w Pelplinie, urodził się w Świeciu, wychował w Grucznie i ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 grudnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2017 r.

 

Spotkanie zarządu województwa i prezydium sejmiku z biskupem Wiesławem Śmiglem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie zarządu województwa i prezydium sejmiku z biskupem Wiesławem Śmiglem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie zarządu województwa i prezydium sejmiku z biskupem Wiesławem Śmiglem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie zarządu województwa i prezydium sejmiku z biskupem Wiesławem Śmiglem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie zarządu województwa i prezydium sejmiku z biskupem Wiesławem Śmiglem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie zarządu województwa i prezydium sejmiku z biskupem Wiesławem Śmiglem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie zarządu województwa i prezydium sejmiku z biskupem Wiesławem Śmiglem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP