Aktualności

Gęsinowe święto w Kołudzie Wielkiej

Święto gęsi białej kołudzkiej odbyło się w sobotę (5 września) w Kołudzie Wielkiej. Organizację imprezy promującej sztandarowy produkt spożywczy z naszego regionu wspierał samorząd województwa.

 

Gęś biała kołudzka to efekt oryginalnej polskiej myśli i praktyki hodowlanej. Właścicielem genotypu jest Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Kołudzie Wielkiej, który od pół wieku zajmuje się badaniami nad genotypem gęsi i ich hodowlą.

 

Instytucja jest także organizatorem dorocznego Święta gęsi białej kołudzkiej. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się 5 września. W programie znalazły się między innymi występ zespołu „Żuki”, gry i konkursy oraz zabawa w parku. Nie zabrakło też przysmaków z gęsiny prezentowanych między innymi przez panie z kół gospodyń wiejskich.

 

W organizację święta po raz kolejny zaangażował się Urząd Marszałkowski, który w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” od lat z sukcesem promuje spożywanie gęsiny, jako tradycyjnego polskiego przysmaku (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 września 2015 r.

ostatnia aktualizacja:6 września 2015 r.

Gęsinowe święto w Kołudzie Wielkiej - plakat